pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Życie codzienne arystokracji

Dane szczegółowe:
Wydawca: Dom Wydawniczy PWN
Rok wyd.: 2013
Oprawa: twarda
Ilość stron: 296 s.
Wymiar: 190x230 mm
EAN: 9788377053898
ISBN: 978-83-7705-389-8
Data: 2013-10-14
pozycja niedostępna

Opis książki:

Fascynująca opowieść o codziennym życiu polskiej arystokracji w XIX i XX wieku aż do końca lat międzywojennych.

Arystokracja, niegdyś szczególnie uprzywilejowana warstwa polskiego społeczeństwa, zawsze budziła powszechne zainteresowanie. Szczyciła się kultywowaniem dobrych obyczajów i wielowiekowych rodowych tradycji.

Arystokratyczne pochodzenie dla jednych było zaszczytne i nobilitujące - bajeczne fortuny, międzynarodowe koligacje, wystawne życie, przynależność do elity; dla drugich stanowiło brzemię - obowiązki wobec własnego rodu i kraju, konwenanse, ograniczenia Autorzy zapraszają do najwspanialszych arystokratycznych siedzib - Łańcuta, Rogalina, Nieborowa czy Nieświeża. Snują opowieść o prywatnym życiu, upodobaniach i zajęciach ich mieszkańców. Ta podróż do przeszłości pozwala towarzyszyć przy narodzinach potomków znamienitych rodów, zajrzeć do pałacowych jadalni, gościć na ślubach i hucznych weselach. Szczególnie ciekawe były rozrywki arystokracji: najokazalsze bale, polowania i jeździeckie eskapady... To w arystokratycznych siedzibach powstawały pierwsze w Polsce korty tenisowe, a w garażach - jak w rezydencji w Jabłonnie - można było zobaczyć wyścigowe automobile.

Bijącym sercem rodu była siedziba, gdzie gromadziła się bliższa i dalsza rodzina. Celebrowano tam spotkania przy okazji uroczystości rodzinnych, świąt kościelnych czy zimowych i letnich wakacji. Jej charakter podkreślały bogate zbiory malarstwa, czy kolekcje książek, które - jak w przypadku Ossolińskich czy Raczyńskich - przeszły później w ręce państwa.

Autorzy z nostalgią pochylają się nad światem, który w tym kształcie już nie istnieje, wykorzystując w swojej książce bogactwo materiałów źródłowych - wspomnień, dzienników, listów. Na uwagę zasługuje również wyjątkowa oprawa ilustracyjna, oparta na fotografiach pochodzących głownie z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Maja i Jan Łozińscy Autorzy Historii polskiego smaku, W przedwojennej Polsce, W ziemiańskim dworze oraz innych uznanych publikacji, od lat z wielką pasją zajmują się badaniem tradycji i historii polskiej obyczajowości na przestrzeni wieków.

Książka "Życie codzienne arystokracji" - Maja Łozińska, Jan Łoziński - oprawa twarda - Wydawnictwo Dom Wydawniczy PWN. Książka posiada 296 stron i została wydana w 2013 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]