pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Znalazłem ciszę... Tadeusz Różewicz w szkole Cypriana Norwida

Autor książki:

Grażyna Halkiewicz-Sojak

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Literatury
Rok wyd.: 2021
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 196 s.
EAN: 9788366765597
ISBN: 978-83-6676-559-7
Data: 2021-10-20
22.17  30.00  7.83 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Książka "Znalazłem ciszę" Tadeusz Różewicz w szkole Cypriana Norwida" to przykład pracy
utrzymanej w polonistycznym duchu i tradycyjnej literaturoznawczej metodologii, wyrosłej z założeń strukturalizmu, choć w pewnym sensie zreformowanego, jeśli za reformę strukturalizmu przyjąć analizę intertekstualną. Sama Autorka przyznaje się zresztą do strukturalistycznego kierunku badań, wskazując na interesujące ją ujęcia synchroniczne i diachroniczne. Ciekawe jest jednak to, że w książce zaproponowane zostaje poszerzenie tej perspektywy - pomimo dominującego badania analitycznego, poetologicznego, pojawia się również bardzo wyraźnie ujęcie historycznoliterackie, a tam, gdzie potrzeba - także biograficzne. Dzięki temu książka jest z pewnością ciekawsza, bo pokazuje, że sama analiza immanentna (znakomitej zresztą próby) okazuje się niewystarczająca dla zrozumienia fenomenu relacji nie tylko pomiędzy twórczością Różewicza i Norwida, ale i pomiędzy
samymi: Różewiczem i Norwidem.

Celem książki jest przyjrzenie się międzypokoleniowemu dialogowi poetyckiemu, dialogowi współczesności z tradycją literacką i zbadanie charakteryzującego go napięcia pomiędzy kontynuacją a polemiką literacką. Dla realizacji celu swoich badań Autorka obiera dwie drogi: jedną, którą nazywa poszlakową, w ramach której wyinterpretowuje w twórczości Różewicza norwidowskie wątki nieoczywiste; i drugą, podążającą za eksplicytnie wyodrębnionymi w twórczości autora "Kartoteki" tematami i problemami norwidowskimi.

prof. dr hab. Michał Januszkiewicz

Książka "Znalazłem ciszę... Tadeusz Różewicz w szkole Cypriana Norwida" - Grażyna Halkiewicz-Sojak - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Instytut Literatury. Książka posiada 196 stron i została wydana w 2021 r. Cena 22.17 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]