pokaz koszyk
tylko: autor tytuł  24h
»
»
»
Znakowanie mięsa i przetworów mięsnych. Przewodnik po podstawowych...
książka:

Znakowanie mięsa i przetworów mięsnych. Przewodnik po podstawowych przepisach prawa żywnościowego

Dane szczegółowe:
Wydawca: Elamed
Rok wyd.: 2007
Oprawa: miękka
Ilość stron: 240 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788392516217
ISBN: 9788392516217
Data: 2008-12-01
Cena wydawcy: 17.20 złpozycja niedostępna

Znakowanie mięsa i przetworów mięsnych. Przewodnik po podstawowych przepisach prawa żywnościowego - Angelika Płóciennik-Ociepka, Lena Wardenga - opis książki:

Z ogromną radością przyjęliśmy informacje nt. planów Magazynu Przemysłu Mięsnego stworzenia poradnika dotyczącego znakowania produktów pochodzenia zwierzęcego.
Od lat współpracujemy z Głównym Inspektoratem Weterynarii w ramach kontroli w zakładach mięsnych i ciągle, pomimo upływu lat funkcjonowania konkretnych przepisów, natykamy się na problem dotyczący właściwego znakowania mięsa. Wiemy też, że znakowanie jest wyjątkowo istotne z punktu widzenia produkcji żywności. Dostrzegamy też potrzebę przypominania przedsiębiorcom tych ważnych przepisów oraz uświadamiania ich na bieżąco o wprowadzanych

Książka Znakowanie mięsa i przetworów mięsnych. Przewodnik po podstawowych przepisach prawa żywnościowego - oprawa miękka - Wydawnictwo Elamed.

Książka posiada 240 stron i została wydana w 2007 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Znakowanie mięsa i przetworów mięsnych. Przewodnik po podstawowych..."