pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Żganie w boku i krople dziewięciorakie. Pamiętnik

Autor książki:

Sabina Skopińska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Nawias
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 232 s.
Wymiar: 130x210 mm
EAN: 9788395852015
ISBN: 978-83-9585-201-5
Data: 2020-12-21
28.20 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Wspomnienia nieprzyzwoitej lekarki, która kazała pacjentom rozbierać się do badania. Sabina Skopińska opowiada o pracy w czasach przepisywania leków na oko i dobrych w smaku, o biedzie, szerzącym się na wsiach kazirodztwie, bójkach, próbach samobójczych, symulantach i szantażystach.

Autorka wyjaśnia, co w swoim składzie miały krople dziewięciorakie, co znaczyło w gwarze kucanie, jaka forma leczenia skracała życie o rok lub dwa, kim były "lwy kasowe", a także dlaczego pacjenci nie chcieli przyjmować leków w proszku.

To historia polskiej medycyny podana w niezwykle ciekawej i przystępnej formie, przybliża nie tak odległe przecież czasy, a jakże fascynujące i odmienne od naszych.

Okazało się, że po powrocie z sanatorium, gdzie chory nie chciał już dłużej przebywać, leczył go cały zespół lekarski Starołęki. "Doktór wojskowy" zdążył nawet zapisać choremu Famela oryginalnego, nie takiego jak w Kasie Chorych, bowiem w Kasie Chorych "to jedno oszukaństwo".

Po tej zbawiennej wizycie zawezwano "mądrą". Babina kadziła i czarowała, spluwała na cztery strony świata i wymawiała różne zaklęcia. Zaaplikowała nawet choremu rosół z czarnego koguta, zabitego o północy, ale i to nie pomogło, więc pacjent ostatecznie wrócił do mnie (fragment).

Książka "Żganie w boku i krople dziewięciorakie. Pamiętnik" - Sabina Skopińska - oprawa twarda - Wydawnictwo Nawias. Książka posiada 232 stron i została wydana w 2020 r. Cena 28.20 zł. Zapraszamy na zakupy!