pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
Mrok 1. Przebudzenie - okładka książki
Mrok 1. Przebudzenie pozycja dostępna
Krzesło w piekle - okładka książki
Krzesło w piekle pozycja dostępna
Księgarnia »
Książki »
»
Zeszyty komiksowe nr 24 Nowe pokolenie polskich twórców komiksu
Księgarnia »
Książki »
książka:

Zeszyty komiksowe nr 24 Nowe pokolenie polskich twórców komiksu

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Kultury
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 136 s.
Wymiar: 245x250 mm
EAN: 977173330000224
ISSN: 17333008
Data: 2018-05-23
Cena wydawcy: 19.90 złpozycja niedostępna

Zeszyty komiksowe nr 24 Nowe pokolenie polskich twórców komiksu - opis książki:

Mówienie o pokoleniowości może wydawać się niektórym podejrzane. Coś, co kilkadziesiąt lat temu ułatwiało naukowcom porządkowanie materiału badawczego i tworzenie syntez, dziś w dobie Internetu, błyskawicznego przepływu informacji, następujących po sobie mód, niewyobrażalnie większych niż jeszcze piętnaście, dwadzieścia lat wcześniej możliwościach publikowania, a tym samym zaistnienia twórcy w powszechnej (a przynajmniej środowiskowej) świadomości - raczej zdaje się przeszkadzać niż pomagać. Dlaczego? Ponieważ wszystko, co wymieniliśmy powyżej, sprawia, iż niegdyś oczywiste elementy każdej zmiany warty (data urodzenia, wspólna estetyka, przeżycie pokoleniowe, ideowa walka z poprzednikami) dziś przestają się liczyć. Wszystko się miesza i nakłada na siebie. Trwa przez chwilę i znika. Niezmienny pozostaje jedynie fakt, że wciąż pojawiają się nowi twórcy, których - w naszym przekonaniu - da się, a nawet trzeba (z uwzględnieniem każdej indywidualności) porównywać, zestawiać, grupować, dążąc do tego, co cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem środowisk naukowych - do syntez.

W tym numerze postanowiliśmy wstrzymać się z osądami i oddać głos twórcom. Zwróciliśmy się do artystów, których w naszym przekonaniu da się połączyć słowem "pokolenie", choć każdy z nich reprezentuje inną jego część, korzystając w odmienny sposób z możliwości oferowanych przez obecny rynek. Są tu więc twórcy mainstreamowi bardziej (Podolec i Kucharska) i mniej (Skrobol) aktywni, jest artystka łącząca dwa bieguny rynku - oficjalny i niezależny (Krztoń), są w końcu twórczynie zadomowione w środowiskach niezależnym (Okrasa) i internetowym (Witerscheim). Całość domykają wywiad z Wojciechem Szotem (wydawcą odpowiedzialnym za serię "Nowy komiks polski") oraz naszymi młodymi współpracownikami (rówieśnikami wypowiadających się w tym numerze artystów), którzy - mamy takie przeczucie - swoją obecnością i zaangażowaniem także zaświadczają o zachodzących zmianach, które jeszcze kilka lat temu były nie do pomyślenia. To, co zapewne uderzy czytelników, to raczej nietypowa dla polskiego komiksu dominacja pierwiastka kobiecego. W związku z tym, że zgadzamy się z tezą o jeszcze wciąż widocznym mizoginizmie polskiego środowiska komiksowego oraz dostrzegamy coraz większą aktywność kobiet, postanowiliśmy odwrócić pozornie oczywiste proporcje.

Książka „Zeszyty komiksowe nr 24 Nowe pokolenie polskich twórców komiksu” - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Kultury.

Książka posiada 136 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Zeszyty komiksowe nr 24 Nowe pokolenie polskich twórców komiksu"
Kupujący tę pozycję zamówili również: