pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Żale, marzenia błękitu

Autor książki:

Marcel Proust

Dane szczegółowe:
Wydawca: Eperons-Ostrogi
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 129 s.
Wymiar: 125x210 mm
EAN: 9788366102224
ISBN: 978-83-6610-222-4
Data: 2019-11-13
Cena wydawcy: 41.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Ze wstępu:
Podobnie jak "Fragmenty komedii włoskiej" jedenaście z trzydziestu poematów prozą zebranych pod tytułem "Żale, marzenia błękitu" publikowano w różnych przeglądach literackich w latach 1892-1893. Opowiadania zostały zebrane pod ogólnym tytułem "Fragmenty o Muzyce, Smutku i Morzu" ("Fragments sur la Musique, la Tristesse et la Mer)", Proust zaś dedykował je "Panu Darlu, Profesorowi Psychologii i Moralności, w École normale de Sevres".

W francuskim tytule "Les regrets, reveries couleur du temps" zwraca uwagę wyrażenie "couleur du temps", które ma według autora dwa znaczenia: z jednej strony określa błękit w języku poetyckim, z drugiej zaś jest synonimem okoliczności - "okoliczności przyrody", rozumianej przez Prousta w sposób poetycki. Tekst Tuiliery ukazał się po raz pierwszy pod tytułem "Reveries couleur du temps: Tuileries" w "Le Gaulois" 12 czerwca 1896 roku, w tym samym zatem dniu, w którym wydano "Rozkosze i dni"? zbiór młodzieńczych opowiadań, dramoletek, poematów prozą, etiud i innych form literackich, w tym wierszy.

Fragment opowiadania:
"Śniłem, że zachód słońca rozjaśnia przede mną w dali piasek morza. Zapadł zmrok, zdawało mi się, że był to zachód słońca i zmierzch taki jak wszystkie zmierzchy i zachody słońca. Ale przyniesiono mi list, chciałem go przeczytać, lecz nie rozróżniałem liter. Spostrzegłem, że mimo wrażenia intensywnego i rozlanego światła, zrobiło się bardzo ciemno. Bo był to zachód niezwykle blady, świetlisty, ale pozbawiony jasności, na magicznie oświetlonym piasku zapadły ciemności, i nawet dostrzeżenie muszli wymagało dużego wysiłku. Ten szczególny zmierzch marzeń był niczym zachód chorego i spłowiałego słońca na wybrzeżu polarnym. Moje smutki nagle się rozpłynęły [...].

Otworzyłem oczy. Mój sen, wspaniały i blady, wciąż roztaczał się wokół. [...] Widziałem fale i białe żagle na morzu, niebo było jasne, księżyc stał wysoko. Chwilami przesłaniały go lekkie chmurki, barwione błękitnymi odcieniami, bladymi jak galaretowata meduza lub serce opalu?"

Książka "Żale, marzenia błękitu" - Marcel Proust - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Eperons-Ostrogi. Książka posiada 129 stron i została wydana w 2019 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]