pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Zagrożone dziedzictwo. Zaskakujące losy zabytków na krętych ścieżkach XX wieku

Autor książki:

Leszek Adamczewski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Replika
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Twarda z obwolutą
Ilość stron: 320 s.
Wymiar: 230x160 mm
EAN: 9788366217850
ISBN: 978-83-6621-785-0
Data: 2019-12-02
35.09 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Wyprawy śladami skarbów - historie, w których legenda bywa mniej fantastyczna niż rzeczywistość
Skarby kultury od wieków kradziono, ukrywano, ale i odzyskiwano. Wiele z nich w mniej lub bardziej tajemniczych okolicznościach zaginęło bądź zostało zniszczonych i to nie tylko podczas wojny.

Kradzieże też nie zawsze kończyły się tragicznie. W niniejszej książce znalazły się również historie skarbów cudownie odnalezionych i ocalonych.

W 1955 roku w Warszawie przepadł obraz meksykańskiej artystki Fridy Kahlo, który dzisiaj byłby wart miliony dolarów. Dziewięć lat wcześniej w okupowanej przez Rosjan Saksonii ginie ślad po Pięknej Madonnie z Torunia.

Gdy jedne zabytki znikały, inne wracały na swe dawne miejsca. Dopiero w 1960 roku z rąk kanadyjskich antykomunistów udało się - przy pomocy kardynała Stefana Wyszyńskiego - wyrwać polskie skarby narodowe z arrasami wawelskimi na czele. A kilka lat po wojnie tylko przypadek sprawił, że w piwnicach Muzeum Wielkopolskiego natrafiono na zamurowany w schronie największy obraz Jana Matejki.

Leszek Adamczewski jak zwykle barwnie przedstawia owe zagmatwane, nierzadko tragiczne losy tych i innych polskich zabytków i skarbów kultury.

Leszek Adamczewski - poznański pisarz i dziennikarz. Autor blisko trzydziestu książek. Od 2009 roku współpracuje z Wydawnictwem Replika.

Począwszy od debiutanckich Złowieszczych gór, aż do tej pory pozostawał wierny tematyce zagadkowych i tajemniczych wydarzeń z lat drugiej wojny światowej, w tym nieznanych losów skarbów kultury.

Niedawno, w książce Katastrofy. Zapomniane i przemilczane tragedie w powojennej Polsce, po raz pierwszy wyszedł w swych dociekaniach poza ramy drugiej wojny światowej. Podobnie jest w Zagrożonym dziedzictwie, gdzie tropiąc pasjonujące dzieje zabytków, sięga w przeszłość zarówno tę dalszą, jak i bliższą.

Książka "Zagrożone dziedzictwo. Zaskakujące losy zabytków na krętych ścieżkach XX wieku" - Leszek Adamczewski - oprawa Twarda z obwolutą - Wydawnictwo Replika. Książka posiada 320 stron i została wydana w 2019 r. Cena 35.09 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.