pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Zabobonem nazwano.... O wierzeniach, wartościach i dawnych przekonaniach...
książka:

Zabobonem nazwano.... O wierzeniach, wartościach i dawnych przekonaniach mieszkańców polsko-białoruskiego pogranicza w ich związkach z przeszłością

Dane szczegółowe:
Wydawca: Trzecia Strona
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 312 s.
Wymiar: 169x240 mm
EAN: 9788364526572
ISBN: 978-83-6452-657-2
Data: 2017-06-22
27.71  39.90  12.19 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Zabobonem nazwano.... O wierzeniach, wartościach i dawnych przekonaniach mieszkańców polsko-białoruskiego pogranicza w ich związkach z przeszłością - Bożena Józefów-Czerwińska - opis książki:

Potocznie pojęcie zabobonu odnosimy do irracjonalnych przekonań, nakazów i zakazów. Autorka zadała sobie jednak pytanie, czy część tzw. zabobonów nie stanowi echa dawnych wierzeń społeczności tradycyjnych, będąc świadectwem znacznie bardziej złożonej kosmowizji świata, niż przywykliśmy uważać. W tym ujęciu zabobon może być świadectwem procesu stygmatyzacji pewnych przekonań, które kolidują zarówno z wiarą chrześcijańską, jak i ze współczesnymi ponowoczesnymi poglądami.

Autorka przez ponad sześć lat badała światopoglądy mieszkańców polsko-białoruskiego pogranicza, próbując zrozumieć, z jakich przyczyn niektóre treści kulturowe są wypierane z dziedzictwa mieszkańców tych ziem. Jednocześnie podjęła próbę rekonstrukcji dawnej wiedzy przodków, poglądów na świat, wierzeń, norm i wartości, bazując na tym, o czym jeszcze pamiętają ich potomkowie.

Książka zawiera obszerne fragmenty wypowiedzi mieszkańców Nadbuża, dzięki czemu możemy lepiej poznać ich fascynujący świat.

Książka „Zabobonem nazwano.... O wierzeniach, wartościach i dawnych przekonaniach mieszkańców polsko-białoruskiego pogranicza w ich związkach z przeszłością” - oprawa miękka - Wydawnictwo Trzecia Strona.

Książka posiada 312 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Zabobonem nazwano.... O wierzeniach, wartościach i dawnych przekonaniach..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Historia języka polskiego - okładka książki
Historia języka polskiego Zenon Klemensiewicz
Produkty podobne:
Wyobrażenie wroga w dawnych kulturach - okładka książki
Wyobrażenie wroga w dawnych kulturach Jerzy Axer, Justyna Olko (red.)