pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Wynalazca i darczyńca Biografia Ignacego Łukasiewicza

Autor książki:

ks. Janusz Królikowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Biały Kruk
Rok wyd.: 2022
Oprawa: twarda
Ilość stron: 304 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788375533446
ISBN: 978-83-7553-344-6
Data: 2022-07-01
46.64  69.00  22.36 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Postać wynalazcy lampy naftowej i pioniera przemysłu naftowego od najmłodszych lat frapowała Autora tej książki, ks. prof. Janusza Królikowskiego, którego mała ojczyzna wiąże się z małą ojczyzną genialnego odkrywcy, ale także wspaniałego, szlachetnego człowieka Ignacego Łukasiewicza. Bardzo dobrze pamiętam - pisze Autor - że w moich rodzinnych stronach niejednokrotnie wspominano - także mój dziadek to niejednokrotnie robił, zachęcając wnuka do pilnej nauki - iż był on związany pochodzeniem z nieodległą od mojej rodzinnej wsi Padwią. (...) Stawiano go jako przykład człowieka, który wywodząc się z bardzo ubogich stron, będąc pozbawiony możliwości nauki i systematycznego rozwoju intelektualnego, mógł wiele osiągnąć dzięki przyjaciołom rodziny, życzliwemu wsparciu różnych ludzi, a w końcu wręcz niezwykłej determinacji i konsekwencji osobistej oraz systematycznej i solidnej pracy, stanowiącej podstawę wzrostu osobistego i rozwoju społecznego.

Dwa fascynujące oblicza wielkiego Polaka kryją się symbolicznie w tytule tej książki Wynalazca i darczyńca. Autor w odkrywczy sposób naświetla postać swego bohatera, z powodzeniem przekonując, że Łukasiewicz to wszakże nie tylko ropa, nafta i nowe źródło światła, ale także ugruntowana postawa chrześcijańska. I to jest niewątpliwe nowatorstwo w spojrzeniu na odkrywcę ropy naftowej, którego duchowość wyrastała z głębokiej wiary katolickiej. Autor uwypukla bowiem związki Łukasiewicza z Kościołem, prezentuje na wskroś chrześcijańską motywację jego poczynań, a także głęboki, ugruntowany na Słowie Bożym, patriotyzm. Dzięki tej książce poznajemy jakże liczne, a niemal zupełnie nieznane ewangeliczne owoce dobroczynnej działalności wynalazcy, które i dzisiaj mogą być naśladowane.

Książka ta, wydana dla uczczenia Roku Ignacego Łukasiewicza, jest bardzo bogato ilustrowana - zdjęciami archiwalnymi, ale i artystyczną dokumentacją Adama Bujaka - dzięki czemu możemy odbyć fotograficzną podróż w czasie oraz po miejscach, w których żył i działał genialny wynalazca i darczyńca.

Książka "Wynalazca i darczyńca Biografia Ignacego Łukasiewicza" - ks. Janusz Królikowski - oprawa twarda - Wydawnictwo Biały Kruk. Książka posiada 304 stron i została wydana w 2022 r. Cena 46.64 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]