pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Wokół Solidarności

Autor książki:

Adam Chmielecki

Dane szczegółowe:
Wydawca: PATRIA MEDIA Adam Chmielecki
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 187 s.
Wymiar: 148x210 mm
EAN: 9788393220908
ISBN: 978-83-9322-090-8
Data: 2011-09-13
Cena wydawcy: 19.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Książka "Wokół Solidarności” nie aspiruje do miana naukowej monografii ruchu zrodzonego w sierpniu 1980 r. To zbiór artykułów, wywiadów i esejów, które łącząc reporterski styl oraz perspektywę historyczną i politologiczną stanowią analizę najnowszych dziejów Polski "w kontekście” "Solidarności”, próbując znaleźć miejsce dla jej idei zarówno w życiu publicznym współczesnej Polski, w tym tak modnej ostatnimi laty "polityce historycznej”, jak i wpisując owe idee w tradycje polskiego patriotyzmu.
Poszczególne teksty przedstawiają konkretne wydarzenia związane z "Solidarnością”, np. Grudzień ’70, strajki w 1980 i 1988 r., stan wojenny, I Krajowy Zjazd Delegatów jesienią 1981 r., pielgrzymki Jana Pawła II, w tym przede wszystkim wizytę w 1987 r., przełom roku 1989.
Na kartach książki czytelnik spotka nie tylko działaczy "Solidarności”, ale też młodzież z Niezależnego Zrzeszenia Studentów i Federacji Młodzieży Walczącej, prezydenta USA Ronalda Reagana, ks. Jerzego Popiełuszkę, płk. Ryszarda Kuklińskiego, a nawet polskich patriotów z okresu II RP, walczących o te same wartości, które kilkadziesiąt lat później wyraził ruch "Solidarności”.
Jednymi z najważniejszych bohaterów książki są osoby blisko związane z "Solidarnością”, które łączy fakt tragicznej śmierci w katastrofie pod Smoleńskiem – śp. Lech Kaczyński, Maciej Płażyński, Anna Walentynowicz.
Niektóre teksty odnoszą się do faktów powszechnie znanych, inne powstały na podstawie nie publikowanych wcześniej dokumentów archiwalnych. Łączy je unikalna perspektywa i szukanie klucza do oceny polskiej transformacji po 1989 r. w realizacji idei Sierpnia ’80.


Adam Chmielecki (ur. 1981 r.) – politolog, wydawca, niezależny publicysta, popularyzator historii "Solidarności”. Pracował m.in. w Komisji ds. Likwidacji WSI, Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku oraz mediach regionalnych na Pomorzu.
W l. 2004–2010 współpracownik śp. Macieja Płażyńskiego.
Autor artykułów naukowych, popularno-naukowych i publicystycznych, publikował m.in. w "Biuletynie IPN”, "Czasie na SKOK”, "Dzienniku Polskim”, "Gazecie Bankowej”, "Gazecie Polskiej”, "Horyzontach”, "Magazynie Solidarność”, "Mojej Rodzienie”, "Wprost”, "Życiu” oraz konserwatywnych portalach internetowych.
Wspólnie z dr. Sławomirem Cenckiewiczem współautor książki "Tajne pieniądze. Wywiad wojskowy PRL w labiryncie biznesowych gier”, która niedługo ukaże się na rynku.
Jego zawodowe zainteresowania obejmują również politykę zagraniczną Stanów Zjednoczonych, zarówno współczesną, jak i z okresu zimnej wojny (prowadzi badania nad Polonią amerykańską oraz dyplomacją PRL w USA).

Książka "Wokół Solidarności" - Adam Chmielecki - oprawa miękka - Wydawnictwo PATRIA MEDIA Adam Chmielecki. Książka posiada 187 stron i została wydana w 2011 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]