pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

W sieci natury i kultury.. Bolesław Prus wobec dylematów światopoglądowych swojej epoki

Autor książki:

Tomasz Sobieraj

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2022
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 232 s.
Wymiar: 135x205 mm
EAN: 9788324238446
ISBN: 978-83-2423-844-6
Data: 2022-08-03
27.79  42.00  14.21 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Bolesław Prus był nie tylko wybitnym pisarzem, ale i oryginalnym myślicielem. To drugie jego oblicze nabiera nieoczekiwanego wydźwięku współcześnie, w sytuacji, w której świat zmaga się z wieloma problemami, począwszy od społeczno-politycznych, poprzez ekonomiczne, na kryzysie klimatycznym skończywszy. Poglądy Prusa widziane przez pryzmat nowszych języków badawczych mogą niekiedy zaskakiwać, bo - choć pisarz był myślicielem antropocenu - poddawał krytyce różne przejawy ludzkiego panowania nad światem i postulował harmonijne - oparte na relacjach bliskich symbiotyczności - współistnienie człowieka z naturą. Miał rozległe ambicje poznawcze, zmierzał do stworzenia wizji uniwersum, która obejmowałaby całość rzeczywistości, od atomu do kosmosu. Diagnozując dynamikę kultury nowoczesnej swoich czasów, podejmował istotne kwestie: natury, techniki, antropo- i biocentryzmu, opracowywał - zorientowany na praktykę - program społeczny, proponował oryginalne rozumienie polityki i jej mechanizmów. O tych wszystkich problemach traktuje niniejsza książka, odkrywająca no-we aspekty światopoglądu Prusa.

Sobieraj (...) rzetelnie i z badawczym taktem, przedstawił dylematy światopoglądowe autora Lalki, stosując strategię - co uznaję za niezbywalną wartość całej książki - która nie zawłaszcza metodologicznie idei Prusa; badacz sięga po kategorię antropcenu, aby poprzez nią ukazać pracę myśli pisarza w jej swoistych napięciach, w osobliwych splotach przeciwieństw czy ograniczeniach, a szerzej, bo przecież nie tylko o samego Prusa w niej chodzi, by uchwycić antynomie umysłu nowoczesnego.

(...)
W sieci natury i kultury. Bolesław Prus wobec dylematów światopoglądowych swojej epoki to monografia odkrywcza, ważna i inspirująca, która wpisuje się w ideę badań nowej humanistyki.

[Z recenzji dr. hab. Ireneusza Gielaty, prof. UŚ]
Tomasz Sobieraj - historyk literatury, profesor zwyczajny na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu. Autor prawie 150 pozycji bibliograficznych. Opublikował dziewięć książek autorskich, wśród nich: Między konwencją a innowacją. Szkice o polskim drama-cie i teatrze drugiej połowy XIX i początku XX wieku (2018), Artysta, sztuka i społeczeństwo. Spory i polemiki wokół Confiteor Stanisława Przybyszewskiego (2019), liczne rozprawy i artykuły na łamach m.in. Pamiętnika Literackiego, Kwartalnika Filozoficznego Porównań, Tekstów Drugich. Opracował edycję krytyczną Emancypantek Bolesława Prusa. Ostatnio bada związki literatury okresu pozytywizmu z ówczesną myślą naukową i filozofią.

Książka "W sieci natury i kultury.. Bolesław Prus wobec dylematów światopoglądowych swojej epoki" - Tomasz Sobieraj - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 232 stron i została wydana w 2022 r. Cena 27.79 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]