pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Utopek

Autor książki:

Leszek Libera

Dane szczegółowe:
Wydawca: Od Do
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 262 s.
EAN: 9788394686062
ISBN: 978-83-9468-606-2
Data: 2019-01-25
24.95  36.75  11.8 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Już dawno nie ukazała się taka książka jak ta, tekst tak gniewny, tak słowotwórczo gorzki i absurdalnie jasny, tak wyrafinowanie jędrny i oryginalny poprzez nasycenie tradycją, tak przekorny i zarazem tak mądrze skomponowany.

Leszek Libera zgrupował wielowarstwową tkankę akcji i motywów swojej powieści zaczynającej się tuż po zakończeniu II wojny światowej i wkroczeniu Armii Czerwonej na Górny Śląsk, teren zagorzałych historycznie sporów narodowych między Polską a Niemcami, wokół spektakularnie nakreślonego narratora pierwszoosobowego, utopka w wieku dziecięcym, którego przodkowie przenieśli się na Ziemię z planety Utopia. W polskiej tradycji utopiec lub utopek jest często złośliwym duchem wodnym, mogącym przybrać ludzką postać. Szczególnie rozpowszechniony jest w bajkach i podaniach śląskich. Utopki powstają ze zwłok topielców lub ze spędzonych płodów. W powieści Libery taki utopek z odwróconym spojrzeniem outsidera, nie biorąc pod uwagę kulturowo uwarunkowanych granic tabu i zakazów myślenia, odsłania cechy życia społeczności, w której się znalazł. Czytelnikom nieznającym tego świata może się on wydawać jeszcze bardziej osobliwy niż sam bohater opowieści. [...] Poprzez płynne włączanie do wypowiedzi wszystkiego, o czym jest mowa w środowisku bliskim utopkowi, narracja staje się jednym wielkim, bogatym językowo kolażem głosów i tekstów epoki powojennej.

[...] Ta pozycja wyjściowa pozwala wpisać omawianą powieść w niedługi, ale doborowy szereg poprzedników, należących do najjaśniejszych punktów literatury światowej. Mowa tu o Gargantui i Pantagruelu (1532-1535) Rabelais go, o Don Kichocie (1605-1615) Cervantesa, o Przygodach Simplicissimusa (1668-1669) Grimmelshausena [...] i o Blaszanym bębenku (1959) Güntera Grassa - we wszystkich tych powieściach autorzy wprowadzają do otoczenia postać, która mimo folklorystycznej przynależności wybija się ponad nie ze względu na swoją groteskową inność.

Z posłowia Jürgena Joachimsthalera

Książka "Utopek" - Leszek Libera - oprawa miękka - Wydawnictwo Od Do. Książka posiada 262 stron i została wydana w 2018 r. Cena 24.95 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Leszek Libera - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Zakurzony język - okładka książki

Zakurzony język

Hanna Sukare
Uwięziona - okładka książki

Uwięziona

Marcel Proust
Nie ma Albertyny - okładka książki

Nie ma Albertyny

Marcel Proust
Czas odnaleziony - okładka książki

Czas odnaleziony

Marcel Proust
Skafander i motyl - okładka książki

Skafander i motyl

Jean-Dominique Bauby
Nostalgia - okładka książki

Nostalgia

Mircea Cărtărescu
Matka noc - okładka książki

Matka noc

Kurt Vonnegut
Produkty podobne:
Pamiętam - okładka książki

Pamiętam

Agnieszka Janiszewska
Strefa Ejlat - okładka książki

Strefa Ejlat

Eli Barbur
Dunaj - okładka książki

Dunaj

Claudio Magris
Dobry lekarz - okładka książki

Dobry lekarz

Damon Dalgut