pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Tbilisi. O Gruzji, ludziach i dziełach

Autor książki:

Lech Kończak

Dane szczegółowe:
Wydawca: Międzynarodowe Centrum Kultury
Rok wyd.: 2022
Oprawa: twarda
Ilość stron: 312 s.
EAN: 9788366419483
ISBN: 978-83-6641-948-3
Data: 2023-01-12
52.56 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Książka pomyślana jako swoisty przewodnik po mieście i zarazem esej o gruzińskiej tożsamości, w którym symboliczna topografia stolicy opowiada o kraju, jego dziedzictwie i współczesności. 9 wybranych miejsc bądź budowli takich jak plac Tatarski, katedra Sioni, opera czy narodowy panteon na Mtacmindzie stanowi punkt wyjścia do przedstawienia najważniejszych momentów historycznych i ich znaczenia, twórców i dzieł kanonicznych dla gruzińskiej kultury.

Lech Kończak, jeden z najwybitniejszych w Polsce znawców Gruzji, snuje opowieść zarówno o Tbilisi i jego architekturze, jak i o całej Gruzji zwłaszcza o ostatnich dwóch wiekach, których dziedzictwo do dziś kształtuje zarówno kraj, jak i jego mieszkańców.

Tbilisi to miasto o janusowym obliczu zwrócone jednocześnie w stronę Azji i ku Europie. Kaukaska metropolia, gruzińska kolebka, przez wiele stuleci najliczniejsze miejskie skupisko Ormian. Słowem najważniejsze miasto na południe od łańcucha Kaukazu i między morzami Kaspijskim i Czarnym.

Gruzińskie dole i niedole odcisnęły się siłą rzeczy na Tbilisi. To miasto napięć i kontrastów. Matecznik Gruzji, a jednocześnie przestrzeń, gdzie narodowe świętości podlegają ciągłej rewizji. Szachownica, na której nieustannie toczy się gra, a tropienie kolejnych roszad prowadzi głębiej ku fascynującym procesom konfrontowania się, rozliczania, godzenia z samymi sobą i z przeszłością. Własną i cudzą

Dwudziesty tom serii Biblioteka Europy Środka pod redakcją prof. Jacka Purchli.

Książka "Tbilisi. O Gruzji, ludziach i dziełach" - Lech Kończak - oprawa twarda - Wydawnictwo Międzynarodowe Centrum Kultury. Książka posiada 312 stron i została wydana w 2022 r. Cena 52.56 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.