pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
System polityczny Unii Europejskiej
Książki »
Tytuł książki:

System polityczny Unii Europejskiej

Autor książki:

Simon Hix

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wyd.: 2010
Oprawa: miękka
Ilość stron: 584 s.
Wymiar: 160x235 mm
EAN: 978830116306801
ISBN: 978-83-0116-306-8
Data: 2010-08-12
51.47  59.00  7.53 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Czego nauki polityczne uczą nas o Unii Europejskiej? Czego Unia Europejska uczy nas w dziedzinie nauk politycznych? Całościowa i nowatorska analiza organizacji i funkcjonowania Unii Europejskiej. Autor założył, że Unia Europejska to w pełni funkcjonujący systemem polityczny. Kładzie nacisk na funkcjonalny aspekt: analizuje role i możliwości poszczególnych uczestników, pokazuje zależności i powiązania pomiędzy instytucjami, ich rolę i kompetencje, wskazuje na grę interesów w ramach Unii Europejskiej. I część poświęcona jest władzy wykonawczej, prawodawczej i sądowniczej, II część - obywatelom, opinii publicznej oraz wyborom i reprezentacji, III część - procesom politycznym właściwym Unii.
Celem tej książki jest wyjaśnienie, jak obecnie działa UE. Do kogo ostatecznie należy władza wykonawcza? W jakich sytuacjach Parlament Europejski (PE) ma wpływ na proces legislacyjny? Czy Trybunał Sprawiedliwości jest poza kontrolą polityczną? Dlaczego niektórzy obywatele popierają istnienie instytucji centralnych, a inni są im przeciwni? Jaki wpływ na wybór polityk mają partie polityczne i wyniki głosowań wyborczych? Dlaczego niektóre grupy społeczne mają większy wpływ na agendę polityczną UE niż inne? Czy polityki kształtujące wspólny rynek mają charakter deregulacyjny, czy zachodzi zjawisko "reregulacji"? Kto traci, a kto zyskuje w procesie wydatków budżetowych? Jakie są polityczne konsekwencje integracji ekonomicznej i walutowej? Czy polityka UE rozszerza i chroni prawa i wolność obywateli? Wreszcie, w jakiej mierze instytucje centralne UE mogą mówić jednym głosem na arenie światowej? (Fragment tekstu)

Książka "System polityczny Unii Europejskiej" - Simon Hix - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe PWN. Książka posiada 584 stron i została wydana w 2010 r. Cena 51.47 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Współczesna analiza polityczna - okładka książki

Współczesna analiza polityczna

Robert A. Dahl, Bruce Stinebrickner
Modernizacja procesów integracji - okładka książki

Modernizacja procesów integracji europejskiej

Konstanty A. Wojtaszczyk (red.)
Produkty podobne:
W cieniu DAYTON - okładka książki

W cieniu DAYTON

Krzysztof Krysieniel
Bezpieczeństwo energetyczne we - okładka książki

Bezpieczeństwo energetyczne we współczesnych stosunkach...

Marek Pietraś, Justyna Misiągiewicz (red.)