pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

System grafematyczny współczesnej polszczyzny na tle innych systemów pisma

Autor książki:

Ewa Wolańska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Dom Wydawniczy ELIPSA
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 210 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788380172333
ISBN: 978-83-8017-233-3
Data: 2019-03-04
30.83 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Głównym celem monografii jest ustalenie inwentarza grafemów i alografów współczesnego języka polskiego, a następnie dokonanie funkcjonalnego opisu jednostek podsystemów grafematycznego i fonologicznego polszczyzny.

Dlatego też autorka monografii podjęła się zadania stworzenia - na podstawie przeanalizowanych systemów fonologicznych - własnego inwentarza jednostek, który będzie najlepiej służył ukazaniu złożonych relacji fonemgrafem i grafemfonem we współczesnej polszczyźnie.

Ustalenie inwentarza grafemów i alografów współczesnego języka polskiego i ich relacji do jednostek fonologicznych umożliwiło w dalszym etapie analizy przeprowadzenie badań kwantytatywnych systemu grafematycznego polszczyzny oraz porównanie otrzymanych wyników z rezultatami podobnych analiz odnoszących się do pięciusiedmiu (w zależności od dostępności określonych danych) innych języków z rodziny słowiańskiej, germańskiej i romańskiej.

Autorka dokonała również kompleksowego opisu poszczególnych typów grafemów i ich funkcji we współczesnej polszczyźnie. Jak się bowiem okazało, polski system grafematyczny koduje określone elementy języka nie tylko fonemograficznie, lecz także - choć oczywiście w dużo mniejszym zakresie - w sposób sylabo-, logo- oraz frazograficzny

Książka "System grafematyczny współczesnej polszczyzny na tle innych systemów pisma" - Ewa Wolańska - oprawa miękka - Wydawnictwo Dom Wydawniczy ELIPSA. Książka posiada 210 stron i została wydana w 2019 r. Cena 30.83 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.