pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Syrop z piołunu. Wygnani w akcji Wisła. Seria: Reportaż
Tytuł książki:

Syrop z piołunu. Wygnani w akcji Wisła. Seria: Reportaż

Autor książki:

Paweł Smoleński

Dane szczegółowe:
Wydawca: Czarne
Rok wyd.: 2017
Oprawa: twarda
Ilość stron: 224 s.
Wymiar: 135x220 mm
EAN: 9788380496002
ISBN: 978-83-8049-600-2
Data: 2017-11-08
28.47  39.90  11.43 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Po zmianie granic w Polsce Ludowej zostało siedemset tysięcy Ukraińców. Nie pasowali do nowej wizji państwa, dlatego wiosną 1947 roku władze postanowiły "rozwiązać ostatecznie problem ukraiński".

Rozpoczęto deportacje, które objęły wszystkich "podejrzanych o ukraińskość", włączając Łemków i mieszane rodziny polsko-ukraińskie.

Zmasowana akcja trwała trzy miesiące. Niektórzy badacze przyjmują, że zakończyła się na przełomie września i października 1947 roku, ale mniej systematyczne wywózki ciągnęły się jeszcze przez wiele lat. W sumie wywieziono około 140-150 tysięcy osób.

W wielu wsiach w Bieszczadach, Beskidzie Niskim, na Lubelszczyźnie i Chełmszczyźnie zapadła cisza. Wysiedleni zamieszkali kilkaset kilometrów dalej, w okolicach Olsztyna, Morąga, Giżycka, Węgorzewa, w Zielonogórskiem, na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim. Odtąd towarzyszył im strach, przekazywany z pokolenia na pokolenie.

"Każdy naród ma w swojej przeszłości takie wydarzenia, o których woli nie pamiętać. W historii narodu ukraińskiego - to pamiętny dla Polaków Wołyń. W historii Polaków - to pamiętna dla narodu ukraińskiego akcja "Wisła". O tej akcji i jej przebiegu przez dziesięciolecia milczano lub opowiadano w sposób propagandowo kłamliwy.

Paweł Smoleński - podążając drogą odważnych i uczciwych historyków - kreśli obraz akcji piórem delikatnym i bezkompromisowym. To przerażający obraz gehenny Ukraińców i Łemków, obywateli państwa polskiego, na których wyrok wydała totalitarna dyktatura, a wsparł tę zbrodnię ciemny polski szowinizm. I oto powstało doniosłe świadectwo polskiego pisarza, który pojmuje swój polski patriotyzm jako obowiązek mówienia prawdy w oczy własnemu narodowi. To znak, że potrafimy być uczciwi wobec siebie. Przejmująca lektura." Adam Michnik

Książka "Syrop z piołunu. Wygnani w akcji Wisła. Seria: Reportaż" - Paweł Smoleński - oprawa twarda - Wydawnictwo Czarne. Książka posiada 224 stron i została wydana w 2017 r. Cena 28.47 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Paweł Smoleński - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Izrael już nie frunie - okładka książki

Izrael już nie frunie

Paweł Smoleński
Wysiedleni Akcja Wisła 1947 - okładka książki

Wysiedleni Akcja Wisła 1947

Krzysztof Ziemiec
Pragnienia Niny - okładka książki

Pragnienia Niny

Anna Kekus
Produkty podobne: