pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Studia Philosophica Wratislaviensia. Vol. XII, fasc. 1 (2017)

Autor książki:

Artur Pacewicz

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 138 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 977189580070903
ISSN: 1895-8001
Data: 2017-07-06
24.97 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 14 dni

Opis książki:

Tematyka najnowszego numeru „Studia Philosophica Wratislaviensia” koncentruje się przede wszystkim na nowszej historii filozofii. Otwierają go trzy teksty poświęcone współczesnemu filozofowi Johnowi Greyowi. W dwóch z nich autorka, Beata Polanowska-Sygulska, snuje refleksje nad trzema książkami wspomnianego myśliciela anglosaskiego, a trzeci zawiera wywiad, jaki z nim przeprowadziła. Tekst Bartosza Bednarczyka, mimo że zakorzeniony w historii filozofii, przedstawia rozważania o charakterze systematycznym. Autor, opierając się na analizie tekstów Kartezjusza, Kanta i Husserla, argumentuje, że filozoficzne ujęcie Boga jest swoistym procesem, w którym odrzuca się jego ujęcie naiwne i przechodzi do wysublimowanego określenia jako Absolutu. Konsekwencjami tego procesu są: odejście od ujmowania Boga w postaci obrazów zewnętrznych wobec podmiotu dokonującego refleksji na rzecz i możliwość pojawienia się rozmaitych form obrazowania w obszarze samego podmiotu. Z kolei Paweł Urbański w swym artykule rozważa sens zwrotu „koniec filozofii” autorstwa niemieckiego filozofa Martina Heideggera. Autor pokazuje, że ta ocena stanu filozofii jest efektem „dialogu” z G.W.F. Heglem i F. Nietzschem. Artykuł Bogumiła Chmiela ma charakter przeglądowy i przedstawia zasadnicze koncepcje tzw. szkoły tradycjonalizmu integralnego, czyli takich filozofów, jak R. Guenon, F. Schuon i A.K. Coomaraswamy. Oprócz wspomnianych artykułów, jak zwykle, numer uzupełniają recenzje najnowszych publikacji z zakresu filozofii.

Książka "Studia Philosophica Wratislaviensia. Vol. XII, fasc. 1 (2017)" - Artur Pacewicz (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego. Książka posiada 138 stron i została wydana w 2017 r. Cena 24.97 zł. Zapraszamy na zakupy!

Spis treści:

Beata Polanowska-Sygulska, Trylogia Johna Graya
Beata Polanowska-Sygulska, Okrucieństwo jest częścią ludzkiego świata. Rozmowa z Johnem Grayem
Beata Polanowska-Sygulska, Zimny prysznic i intelektualna zadyszka. Na marginesie „trylogii” Johna Graya
Bartosz Piotr Bednarczyk, Szukając pewności w cieniu Nieobecnego. Kartezjusz — Kant — Husserl
Paweł Urbański, Zadanie myślenia, czyli Heideggerowskie strategie w kontekście końca filozofii.85
Bogumił Chmiel, Główne idee tradycjonalizmu integralnego


POLEMIKI I RECENZJE
Jan Krasicki, Człowiek w horyzoncie metafizyki [Damian Michałowski, Człowiek i metafizyka. Wprowadzenie do późnej filozofii Barbary Skargi]
Alfred Skorupka, Porządek światowy według Henry’ego Kissingera [Henry Kissinger, Porządek światowy]