pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Struktura polskiego rolnictwa na tle UE
Tytuł książki:

Struktura polskiego rolnictwa na tle UE

Autor książki:

Walenty Poczta, Janusz Rowiński

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: CeDeWu
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 392 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788381023115
ISBN: 978-83-8102-311-5
Data: 2019-09-27
61.26  64.06  2.8 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Ponad 1,2 mln polskich gospodarstw (blisko 90% gospodarstw, które użytkują ok. 50% gruntów ogółem) nie zapewnia dochodów zaspokajających potrzeby rodzin rolniczych. Powodem jest przede wszystkim zbyt mała powierzchnia użytkowanych gruntów, ale jest nim także niezbyt wysoki poziom intensywności gospodarowania (wielkość produkcji z jednostki powierzchni). Polska jest jedynym wielkim producentem rolnym w Unii Europejskiej z tak nieefektywnymi strukturami obszarowymi i ekonomicznymi, stąd też konieczne są przekształcenia.
Oczywiście proces poprawy struktur obszarowych i ekonomicznych jest procesem wieloletnim, mającym swoje naturalne tempo, które trudno przyspieszyć. Natomiast znacznie łatwiejsze jest jego hamowanie, czego dowodzą wprowadzone w ostatnich latach w Polsce przepisy regulujące obrót ziemią rolną. W rezultacie, wprawdzie struktury produkcyjne polskiego rolnictwa uległy w latach członkostwa Polski w Unii wyraźnej poprawie: wzrosła produkcja przeciętnego gospodarstwa z 6,5 tys. euro produkcji standardowej w 2005 roku do 17,7 tys. euro (wzrost o 11,2 tys. euro) w 2016 roku. Jednak równocześnie skala zmian była znacznie mniejsza niż w starych państwach unijnych: tam produkcja standardowa przeciętnego gospodarstwa zwiększyła się z 41,6 tys. euro do 67,5 tys. euro (wzrost o blisko 26 tys. euro). Z danych tych wynika, że niebezpiecznie rośnie różnica między siłą ekonomiczną polskich gospodarstw a gospodarstw wielu państw członkowskich, zwłaszcza tych znajdujących się w tej samej strefie klimatycznej co Polska. Przeciwdziałanie tej tendencji wymaga zatem jak najszybszej korekty obecnie prowadzonej polityki rolnej.
Książka zawiera analizy struktury polskiego rolnictwa, na podstawie których sformułowane zostały wnioski i rekomendacje dla polskiej polityki rolnej.

Książka "Struktura polskiego rolnictwa na tle UE" - Walenty Poczta, Janusz Rowiński (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo CeDeWu. Książka posiada 392 stron i została wydana w 2019 r. Cena 61.26 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Struktura polskiego rolnictwa na tle UE"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Charakterystyka i uwarunkowania - okładka książki
Charakterystyka i uwarunkowania rozwoju rolnictwa... Mirosław Drygas, Iwona Nurzyńska, Katarzyna Bańkowska
Produkty podobne:
Maszyny rolnicze - okładka książki
Maszyny rolnicze Justyna Tomas