pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Sto razy głową w mur. Historia o tych, co chcieli robić coś innego...
Tytuł książki:

Sto razy głową w mur. Historia o tych, co chcieli robić coś innego niż druk bibuły

Autor książki:

Janusz P. Ramotowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 592 s.
Wymiar: 170x250 mm
EAN: 9788376295633
ISBN: 978-83-7629-563-3
Data: 2014-01-30
Obniżka! 39.84  52.00  12.16 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Grupy Oporu, zorganizowane w 1982 r. przez Teodora Klincewicza, przed 1980 r. współpracownika Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR" i drukarza „Robotnika", a po Sierpniu jednego z założycieli i przywódców Niezależnego Zrzeszenia Studentów, skupiały głównie młodzież. Różniły się od większości struktur podziemia tym, że planowały i przeprowadzały akcje spektakularne, budzące echo i komentarze, stwarzające wrażenie wielkiej siły i możliwości podziemia. Do znanych akcji Grup Oporu należało przygotowywanie się - na pograniczu dywersji - do manifestacji 31 sierpnia, udział w nich, nadawanie audycji radiowych do więźniów na Mokotowie, „przemysłowe" rozrzucanie ulotek na ulicach miasta, wywieszanie wielkich transparentów na domach, druk znaczków pocztowych, a także - co było utajnione również przed opinią publiczną - odbieranie transportów ze sprzętem poligraficznym dla podziemia, nadawanych ze Szwecji i przywożonych via Szczecin. Zarazem Grupy pozostawały w ścisłym kontakcie z kierownictwem podziemnego regionu kierowanego przez Zbigniewa Bujaka.

Janusz Ramotowski należał do ścisłego kierownictwa Grup Oporu, uczestniczył w przygotowaniu i przeprowadzaniu wielu akcji. Od 1983 r. wspólnie z Wojciechem Fabińskim (pseudonim „Janusz ") kierował zespołem, który wykonywał pracę niezwykle pożyteczną dla całego solidarnościowego podziemia - odbiór sprzętu drukarskiego i w ogóle technicznego, przemycanego do Polski. (Fragment przedmowy Andrzeja Friszkego)

Książka "Sto razy głową w mur. Historia o tych, co chcieli robić coś innego niż druk bibuły" - Janusz P. Ramotowski - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 592 stron i została wydana w 2013 r. Cena 39.84 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Studia nad wywiadem i kontrwywiadem - okładka książki

Studia nad wywiadem i kontrwywiadem Polski w XX...

Wojciech Skóra, Paweł Skubisz (red.)
Produkty podobne:
Niezależne Zrzeszenie Studentów - okładka książki

Niezależne Zrzeszenie Studentów w Krakowie 1980-1989

Joanna Dutka, Maciej Zakrzewski, Jarosław Szarek (red.)
Zjazdy konsulów polskich w ZSRR - okładka książki

Zjazdy konsulów polskich w ZSRR

Edward Kołodziej, Mariusz Mazur, Tadeusz Radzik