pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Sprzedam dinozaura. Paleontolodzy kolekcjonerzy i przemyt skamielin

Autor książki:

Paige Williams

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2022
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 480 s.
Wymiar: 137x205 mm
EAN: 9788323351900
ISBN: 978-83-2335-190-0
Data: 2022-11-25
64.32  75.00  10.68 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Ile kosztuje przeszłość
Na aukcji w Nowym Jorku za milion dolarów sprzedano szkielet potężnego dinozaura z gatunku Tarbosaurus bataar. Nieco później okazało się, że wywieziono go nielegalnie z Mongolii. Sprzedawcą był Eric Prokopi, znany pasjonat skamielin, od lat zajmujący się poszukiwaniem, preparowaniem i sprzedażą cennych okazów. W tym przypadku posunął się jednak o krok za daleko. Grupa paleontologów zaalarmowała rząd Mongolii. Rozpętała się zażarta międzynarodowa batalia o bezcenny szkielet, a Prokopi mógł tylko obserwować, jak jego świat rozpada się na kawałki.

Sprzedam dinozaura to fascynująca opowieść o barwnym świecie kolekcjonerów, handlarzy, przemytników i podejrzanych transakcji na czarnym rynku. W lukratywnej branży, jaką jest kolekcjonowanie skamielin, od lat trwają napięcia między nauką a komercją, a granica między tym, co jest legalne, a co nie jest, często się zaciera. Williams prowadzi nas przez kontynenty i tysiąclecia, zadając pytanie: do kogo należy przeszłość
Posługując się niezrównaną prozą i bystrymi obserwacjami, Paige Williams opowiada historię, która jest głęboko zakorzeniona w pasji i pysze portretowanych przez nią barwnych postaci. Sprzedam dinozaura, książka zabawna i głęboka, to z pewnością jedna z najmocniejszych propozycji z gatunku non-fiction od lat.

Ed Yong, autor bestsellera Mikrobiom, laureat Nagrody Pulitzera
To, co zaczęło się jako opowieść o sensacyjnej rozprawie sądowej nieuczciwego łowcy skamielin, rozwija się w fascynującą obserwację sposobów, w jakie zderzają się komercja, ambicja, polityka i nauka. (...) Czytelnikowi wprowadzanemu przez autorkę do podziemnego świata kolekcjonerów towarzyszy dreszcz emocji.

The New York Times
W tej książce jest wszystko: namiętność, nauka, polityka, intrygi i oczywiście dinozaury. Paige Williams potrafi wspaniale opowiadać.

Elizabeth Kolbert, autorka książki Szóste wymieranie, laureatka Nagrody Pulitzera
Williams opisuje nie tylko fascynującą historię kryminalną - dzięki niej dowiadujemy się o obsesyjnych łowcach skamielin i ewolucji życia na Ziemi. To nadzwyczajna lektura.

David Grann, autor książki Czas krwawego księżyca
Paige Williams jest amerykańską dziennikarką, laureatką National Magazine Award. Publikuje w New Yorkerze. Jej artykuły ukazywały się w licznych antologiach, m.in. The Best American Magazine Writing i The Best American Crime Writing. Jest związana z Columbia University Graduate School of Journalism, wykładała także na kilku innych amerykańskich uczelniach. Ma w swoim dorobku reportaże o przedmieściach Detroit, karze śmierci w Alabamie, paleoantropologii w Afryce Południowej i kulturze plemienia Tlingit na Alasce.

Książka "Sprzedam dinozaura. Paleontolodzy kolekcjonerzy i przemyt skamielin" - Paige Williams - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka posiada 480 stron i została wydana w 2022 r. Cena 64.32 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]