pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Śladami bezpieki i partii
Tytuł książki:

Śladami bezpieki i partii

Autor książki:

Sławomir Cenckiewicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo LTW
Rok wyd.: 2009
Oprawa: twarda
Ilość stron: 838 s.
Wymiar: 150x210 mm
EAN: 9788375650600
ISBN: 978-83-7565-060-0
Data: 2009-05-27
43.24  59.90  16.66 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Obszerny tom Śladami bezpieki i partii jest niejako kontynuacją zbioru Oczami bezpieki (Kraków 2004). Przyświeca jej ten sam pomysł - chęć zebrania w jednym tomie najważniejszych tekstów autora z ostatnich lat, rozproszonych po różnych czasopismach naukowych, pracach zbiorowych oraz gazetach i tygodnikach. Zostały one jednak poprawione i uzupełnione, przez co stały się bardziej aktualne.
Jak napisał we wstępie Sławomir Cenckiewicz "Śladami bezpieki i partii to kolejny mały krok na drodze do odsłonięcia prawdy o Polsce Ludowej". Na książkę składa się ponad czterdzieści artykułów, rozpraw naukowych i tekstów publicystycznych ułożonych w pięciu rozdziałach odpowiadających ich charakterowi (Rozprawy - Studia i źródła - Publicystyka - Polemiki i recenzje - Pro memoria). Czytelnik znajdzie w nich m. in. fascynujące szkice o roli polskich komunistów w powstaniu i działalności Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych, powojennej walce bezpieki z "polskim Londynem", uwikłaniu Stanisława Mackiewicza, kulisach Grudnia 70 i Sierpnia 80, kryzysie w szeregach PZPR, operacji wprowadzenia stanu wojennego i losach ludzi obozu narodowego w PRL. Ponadto Autor zaprezentował sylwetki trójmiejskich bohaterów walki o niepodległość - Anny Walentynowicz, Andrzeja Butkiewicza, Henryka Lenarciaka i Kazimierza Szołocha. Opisał również wstrząsającą historię zaginięcia i tragicznej śmierci działacza Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża - Tadeusza Szczepańskiego.
Na kartach Śladami bezpieki i partii ponownie powraca sprawa związków Lecha Wałęsy z SB i związanych z tym konsekwencji (kradzieży dokumentów "Bolka" w latach 1992-1995, procesu lustracyjnego i statusu pokrzywdzonego). Autor nie stronił również od spraw bardziej aktualnych, stąd też oprócz tekstów stricte naukowych, znalazły się w tomie teksty publicystyczne poświęcone m. in. likwidacji WSI oraz liczne polemiki z historykami i politykami zaniepokojonymi stopniowym otwarciem archiwów komunistycznej bezpieki. Całość wieńczy obszerne studium z zakresu strategii unieważniania prawdy, jako nowej metodzie walki z prawdą historyczną i wolnością nauki.
Zmarły niedawno prof. Paweł Wieczorkiewicz, który recenzował najnowszą książkę Sławomira Cenckiewicza, napisał: "Praca jest niezwykle aktualna, gdyż autor demaskuje metody działania SB, przedstawia sposoby funkcjonowania agentury i osoby agentów. Ostre, acz umotywowane oceny, a także pisarski talent powodują, że Śladami bezpieki i partii czyta się jak najlepszy kryminał".
To prawda!

Książka "Śladami bezpieki i partii" - Sławomir Cenckiewicz - oprawa twarda - Wydawnictwo LTW. Książka posiada 838 stron i została wydana w 2009 r. Cena 43.24 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Sławomir Cenckiewicz - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Sprawa Lecha Wałęsy - okładka książki

Sprawa Lecha Wałęsy

Sławomir Cenckiewicz
Lepiej za Polskę dziś umierać. - okładka książki

Lepiej za Polskę dziś umierać. Seria: Z archiwów...

Filip Musiał, Jarosław Szarek (red.)
Czerwone szwadrony postępu. Seria: - okładka książki

Czerwone szwadrony postępu. Seria: Z archiwów...

Filip Musiał, Jarosław Szarek (red.)
Produkty podobne:
Antykomunizm Polaków w XX wieku - okładka książki

Antykomunizm Polaków w XX wieku

Piotr Kardela, Karol Sacewicz (red.)
Oprawcy. Zbrodnie bez kary - okładka książki

Oprawcy. Zbrodnie bez kary

Tadeusz M. Płużański