pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Sklepienia pseudopoligonalne w architekturze gotyckiej
Księgarnia »
Książki »
książka:

Sklepienia pseudopoligonalne w architekturze gotyckiej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Societas Vistulana
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 304 s.
Wymiar: 205x297 mm
EAN: 9788361033622
ISBN: 978-83-61033-62-2
Data: 2014-06-18
41.10 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Sklepienia pseudopoligonalne w architekturze gotyckiej - Jakub Adamski - opis książki:

Rozprawa Jakuba Adamskiego jest wybitnym studium poświęconym problematyce sklepień pseudopoligonalnych, zakreślonym z rozmachem w ogólnoeuropejskiej perspektywie. Autor z wielką erudycją i starannością przedstawia historię tego specyficznego fenomenu sklepień gotyckich na terenie średniowiecznej Europy. Formułując własne interpretacje i hipotezy dotyczące genezy oraz ewolucji sklepień pseudowielobocznych, opiera je na wnikliwych analizach poszczególnych obiektów architektonicznych, przedstawionych w porządku chronologiczno-topograficznym. W stanowiących zrąb książki opisach kolejnych interesujących go realizacji swoją uwagę skupia nie tylko na sklepieniach, ale rekapituluje też ogólny stan badań poświęconych danym budowlom, ich chronologię czy problematykę rozwarstwienia, nierzadko zajmując przy tym krytyczne stanowisko wobec ustalonych w tradycji badawczej tez.

Podzielona na sześć rozdziałów, poprzedzonych Wstępem i zakończonych Wnioskami końcowymi, publikacja cechuje się klarowną kompozycją i logiczną sekwencją argumentacji. Uzupełnia ją obszerne i kompletne zestawienie bibliograficzne, indeksy oraz streszczenie w języku angielskim. Integralną częścią książki jest znakomity materiał ilustracyjny (w zdecydowanej większości będący wynikiem kilkuletnich naukowych podróży Autora, pozwalających mu na autopsję kilkudziesięciu budowli rozmieszczonych między Atlantykiem a ziemiami dawnego państwa krzyżackiego), na który składa się 288 zdjęć i rysunków, ułatwiających śledzenie narracji.

W polskim piśmiennictwie naukowym opracowania z tej dziedziny badań historycznoartystycznych nie były dotąd licznie reprezentowane. Publikacja Jakuba Adamskiego znakomicie wypełnia tę lukę badawczą, zarówno dzięki nowatorstwu prezentowanego tematu, obszerności zgromadzonego materiału artystycznego, jak i wielości oryginalnych tez postawionych przez Autora.

Książka „Sklepienia pseudopoligonalne w architekturze gotyckiej” - oprawa miękka - Wydawnictwo Societas Vistulana.

Książka posiada 304 stron i została wydana w 2014 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Sklepienia pseudopoligonalne w architekturze gotyckiej"
Jakub Adamski - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne: