pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Sentencje delfickie. Książka do pisania

Autor książki:

Krzysztof Bielawski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Austeria
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 260 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788378662730
ISBN: 978-83-7866-273-0
Data: 2019-06-07
30.96 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Przywołanie w rozmowie mądrości starożytnych Greków nie jest tylko popisem pustej erudycji. Stanowi odwołanie się do rzeczywistego fundamentu naszej kultury, nauki i sztuki we wszystkich jej przejawach. Jest świadectwem - świadomego lub nie - uczestnictwa w dziedzictwie, które ukształtowało zręby naszego rozumienia świata, nasz język i naszą literaturę.

Grecka mądrość jest rozproszona w dziełach filozofów, tragików, poetów, historyków i mówców. Rzadko bywa skondensowana; wielką karierę zrobiły wyjęte z kontekstu bon moty, powtarzane cierpliwie przez kolejne pokolenia, a będące niejednokrotnie złotą igłą w stogu siana obszernego dialogu czy mowy. Wśród nich - najbardziej znane: "Poznaj samego siebie" i "Nic nad miarę".

Przetrwał wszak jeden zbiór tekstów, w którym cała ta rozrzucona mądrość znalazła swój wyraz. To zestawienie 148 sentencji nazywanych delfickimi, ponieważ według tradycji z Delfami właśnie - religijnym, kulturowym i politycznym centrum greckiego świata - były związane i pochodzeniem, i wielowiekową ekspozycją. Miały być wykute na tablicach umieszczonych przy wejściu do świątyni Apollona w Delfach, którą większość Greków przynajmniej raz w życiu odwiedzała, szukając dwóch rzeczy: odpowiedzi wyroczni na nurtujące już to jednostkę, już to społeczność pytania oraz mądrości - rady na życie.

Książka do pisania autorstwa Krzysztofa Bielawskiego to wybór 30 sentencji w oryginale i przekładzie, opatrzonych kulturowym i filologicznym komentarzem.

Książka "Sentencje delfickie. Książka do pisania" - Krzysztof Bielawski - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Austeria. Książka posiada 260 stron i została wydana w 2019 r. Cena 30.96 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.