pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Scripta minora IV

Dane szczegółowe:
Producent: Instytut Historii UAM
Oprawa: miękka
Ilość stron: 495 s.
ISSN: 1234-2040
Data: 2006-10-18
Cena wydawcy: 42.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Ze szczególną satysfakcją wydawcy oddają w ręce czytelnika niniejszy tom Scripta Minora.
W przeważającej części zawiera on plon pierwszego konkursu na najlepszą pracę magisterską powstałą w Instytucie Historii UAM. Konkurs ten ogłoszony został, jako doroczny, w roku 2005 z inicjatywy dyrekcji Instytutu oraz zarządu Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Historycznego. Nosi on imię Profesora Kazimierza Tymienieckiego. Osoba patrona nie jest związana z badaniami tego wybitnego uczonego nad okresem średniowiecza, lecz z faktem, że był On pierwszym profesorem historii na nowo powstałym w Poznaniu uniwersytecie. Zaproponowaną mu katedrą historii średniowiecznej objął w dniu 1 kwietnia 1919. Sięgając do samych początków studium historii na naszej uczelni, spotykamy Jego właśnie i dlatego za najsłuszniejsze uznane zostało przyjęcie Profesora Tymienieckiego za patrona konkursu.
Tak się złożyło, że w rywalizacji otwartej dla prac tyczących wszelkich okresów i dziedzin w pierwszej edycji konkursu zwyciężyła praca poświęcona akurat historii średniowiecza: "Strategie budowania tożsamości zbiorowych wśród Longobardów z Italii Południowej (VIII - XI w.)" autorstwa Jakuba Kujawińskiego, powstała na seminarium profesora Jerzego Strzelczyka. Obok niej dwa równorzędne wyróżnienia przypadły pracom: "Magnateria Rzeczypospolitej wobec dymitriad i wojen interwencyjnych z Rosją (do 1619 roku)" autorstwa Jarosława Bukowskiego (seminarium profesora Mariana Drozdowskiego) i "Pojęcie wolności w opinii szlachty Rzeczypospolitej XVII wieku" autorstwa Wojciecha Marchwickiego (seminarium profesora Macieja Serwańskiego).
Te właśnie trzy prace zawiera niniejszy tom. Obok nich opublikowana jest czwarta - była ona swojego rodzaju forpocztą konkursu. Autorem jej jest obecny pracownik Instytutu Historii dr Michał Zwierzykowski. Jego praca magisterska pt. "Sejmik województw poznańskiego i kaliskiego w latach 1696-1702" powstała na seminarium profesora Jerzego Topolskiego i obroniona została w roku 1998. Profesor ocenił ją bardzo wysoko i przekonany był o tym, że winna zostać opublikowana. Rychła i niespodziewana Jego śmierć przeszkodziła wówczas w zrealizowaniu tego zamiaru. Dochodzi do tego obecnie. W ten sposób łączy się w jedno dawniejszy zamysł jednego z najwybitniejszych profesorów Instytutu Historii UAM oraz inicjatywa zrodzona w roku 2005, która - jesteśmy o tym głęboko przekonani - da początek długiej i cenionej tradycji dorocznych konkursów im. Profesora Kazimierza Tymienieckiego.

Książka "Scripta minora IV" - Bohdana Lapisa (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Historii UAM.