pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Rozstrzelany oddział. 3 Wileńska Brygada NZW kapitana Rajsa Burego....
Księgarnia »
Książki »
książka:

Rozstrzelany oddział. 3 Wileńska Brygada NZW kapitana Rajsa Burego. Białostoczyzna 1945-1946

Dane szczegółowe:
Wydawca: Mireki
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 616 s.
Wymiar: 160x240 mm
EAN: 9788364452680
ISBN: 978-83-6445-268-0
Data: 2015-12-07
33.95  44.90  10.95 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Rozstrzelany oddział. 3 Wileńska Brygada NZW kapitana Rajsa Burego. Białostoczyzna 1945-1946 - Jerzy Kułak - opis książki:

3 Wileńska Brygada NZW, działająca na Białostocczyźnie w latach 1945 - 1946, miała kontynuować tradycje walk 3 Wileńskiej Brygady AK z okresu 1943 - 1944, zaś II szwadron 5 Wileńskiej Brygady AK z 1945 r. był etapem przejściowym pomiędzy obiema strukturami. Łączyła je nie tylko osoba dowódcy i poszczególni żołnierze, lecz przede wszystkim cel, o jaki walczyli: niepodległość. Zmienił się wróg, lecz cel pozostał ten sam. Również metody walki pozostały te same - z jednym istotnym wyjątkiem. Wydaje się nieprawdopodobne, by pod dowództwem "Szczerbca" na Wileńszczyźnie mogło dojść do pacyfikacji wiosek zamieszkałych przez ludność litewską wrogo odnoszącą się do partyzantki niepodległościowej. Tak się natomiast stało na Białostocczyźnie zimą 1946, gdy na rozkaz kpt. "Burego" płonęły białoruskie wsie. Nie mogąc dosięgnąć uzbrojonego wroga, poszukano łatwej zemsty na cywilach. Najwyraźniej lata, które minęły na walce z wrogiem z bronią w ręku, zagłuszyły sumienia dowódców NZW.

Dla wielu ówczesnych białostoczan kpt. "Bury" był legendą z wileńskiej AK, dowódcą który prowadził oddział do szturmu na Wilno i później wyprowadził go z pułapki zastawionej przez NKWD. Był wyrocznią dla miejscowej ludności. Decydował o tym, czy miejscowy proboszcz nadaje się do pełnienia swej funkcji, rozsądzał spory pomiędzy sąsiadami o miedzę, ścigał koniokradów, godził skłócone rodziny. Gdy nie wystarczyło jego słowo, wysyłał patrol Pogotowia Akcji Specjalnej - zawsze pomagało.

A jednak wydaje się, że mianowanie go dowódcą 3 Brygady było błędem, mianowanie szefem PAS Okręgu Białystok - błędem podwójnym, bowiem walkę z okupantem pojmował swoiście w sposób szczególny. Brak było w jego działaniach jakiejś głębszej wizji, szerszego zamysłu taktycznego oraz planowania odzwierciedlającego aktualną rzeczywistość, cech właściwych oficerom z wyższym wykształceniem. Do tego dodać można zbędne okrucieństwo, stawiające pod znakiem zapytania etykę walki, element tak przecież ważny na Wileńszczyźnie, o którym tu - na Białostocczyźnie - jakby zapomniał.

Książka „Rozstrzelany oddział. 3 Wileńska Brygada NZW kapitana Rajsa Burego. Białostoczyzna 1945-1946” - oprawa miękka - Wydawnictwo Mireki.

Książka posiada 616 stron i została wydana w 2015 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Rozstrzelany oddział. 3 Wileńska Brygada NZW kapitana Rajsa Burego...."
Jerzy Kułak - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Konfidenci. Archiwa ujawniają prawdę - okładka książki
Konfidenci. Archiwa ujawniają prawdę Witold Bagieński, Sławomir Cenckiewicz, Piotr Woyciechowski
Moje życie, mój los - okładka książki
Moje życie, mój los Antoni Biegun-Sztubak
Wśród lasów i wertepów - okładka książki
Wśród lasów i wertepów Marian Świderski
U boku Wołyniaka - okładka książki
U boku Wołyniaka Dionizy Garbacz
U boku Ognia - okładka książki
U boku Ognia Kazimierz Garbacz Orlik
Produkty podobne:
Kolonia Wileńska - czas wojny - okładka książki
Kolonia Wileńska - czas wojny Ryszard Filipowicz
Oddział partyzancki Spaleni - okładka książki
Oddział partyzancki Spaleni Andrzej Ropelewski