pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej
Tytuł książki:

Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej

Autor książki:

Andrzej Leder

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Rok wyd.: 2014
Oprawa: twarda
Ilość stron: 205 s.
Wymiar: 213x149 mm
EAN: 9788363855611
ISBN: 978-83-63855-61-1
Data: 2014-03-31
28.91  30.08  1.17 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h
W Polsce w latach 1939-1956 dokonała się rewolucja społeczna. Okrutna, brutalna, narzucona z zewnątrz, ale jednak rewolucja. Ta rewolucja niesłychanie głęboko przeorała tkankę polskiego społeczeństwa, tworząc warunki do dzisiejszej ekspansji klasy średniej, czyli mieszczaństwa, do najgłębszej być może od wieków zmiany mentalności Polaków: odejścia od mentalności określonej przez wieś i folwark ku tej zdeterminowanej przez miasto i miejski sposób życia. Ta rewolucja pozostaje jednak nieobecna w świadomości społecznej.

To książka o wydarzeniach, które nas ukształtowały, a o których wolimy nie pamiętać. Filozof bada naszą zbiorową amnezję, poddając psychoanalizie traumy najnowszej historii: okupację z Zachodu i rewolucję ze Wschodu, zagładę Żydów i likwidację ziemiaństwa, wyparte winy i nieopowiedziane krzywdy. Prześniona rewolucja to rzadkie w polskiej humanistyce połączenie głębokiego namysłu nad kulturą i literaturą z trzeźwą analizą kwestii politycznych i ekonomicznych - mocna lektura, która każe na nowo przemyśleć ,,polską duszę. Andrzej Leder wyjaśnia, dlaczego polska klasa średnia po 1989 roku tak polubiła sushi i jaki to ma związek z Zagładą i komunizmem.

Agnieszka Graff

Książka "Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej" - Andrzej Leder - oprawa twarda - Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Książka posiada 205 stron i została wydana w 2014 r. Cena 28.91 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Andrzej Leder - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Nauka o konstytucji - okładka książki

Nauka o konstytucji

Carl Schmitt
Produkty podobne:
O władzy najwyższej - okładka książki

O władzy najwyższej

Louis de Bonald
Rewolucja pokojowa - okładka książki

Rewolucja pokojowa

Antonio Salazar