pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
Dzieło demiurga - okładka książki
Dzieło demiurga pozycja dostępna
książka:

Powszechna rozwiązłość. Schulz, egzystencja, literatura

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Wymiar: 175x250 mm
EAN: 9788323334125
ISBN: 978-83-233-3412-5
Data: 2012-10-26
Cena wydawcy: 39.90 złpozycja niedostępna

Powszechna rozwiązłość. Schulz, egzystencja, literatura - Michał P. Markowski - opis książki:

Powszechna rozwiązłość to pierwsza całościowa filozoficzna interpretacja dzieła Brunona Schulza. Jednocześnie jest to pierwsza rozprawa umieszczająca twórczość Schulza w perspektywie egzystencjalnej, w której autor Sklepów cynamonowych odsłania nieznane do tej pory oblicze.

Michał Paweł Markowski wykorzystuje liczne, nieprzywoływane dotąd w tym kontekście języki krytyczne: filozofie Hegla i Nietzschego, Heideggera i Ciorana. Przedstawia nową wykładnię Schulzowskiego rozumienia materii i mitu, parodii i ironii, masochizmu i humanizmu. Tytułowa „powszechna rozwiązłość” (określenie samego Schulza) odsyła do zmiennej natury rzeczywistości, która nieustannie zmienia swoje formy, by uchronić się przez utrwaleniem w jednym tylko kształcie. Literacki i filozoficzny egzystencjalizm Brunona Schulza to niezgoda na świat, w którym wyczerpały się już wszystkie możliwości i w którym wypowiedziano już ostatnie słowo. Powszechna rozwiązłość to najoryginalniejsza książka o Schulzu, jaką do tej pory napisano.

Michał Paweł Markowski, The Hejna Family Chair in Polish Language and Literature na University of Illinois w Chicago, visiting professor na Uniwersytecie Jagiellońskim, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie. Eseista, tłumacz, felietonista, wydawca. Autor kilkudzięsięciu książek autorskich i zbiorowych. Współwydawca serii Hermeneia (WUJ) oraz Horyzonty nowoczesności (Universitas).Wydał ostatnio Czarny nurt. Gombrowicz, świat, literatura (2004), Teorie literatury 20 wieku (z Anną Burzyńską) (2006), Polska literatura nowoczesna: Leśmian, Schulz, Witkacy (2007) oraz kilka zbiorów esejów, za które w 2010 roku został uhonorowany Nagrodą im. Kazimierza Wyki. Laureat Nagrody Kościelskich i Aleksandra Brucknera. Mieszka w Chicago.

Książka „Powszechna rozwiązłość. Schulz, egzystencja, literatura” - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Książka posiada 0 stron i została wydana w 2012 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Powszechna rozwiązłość. Schulz, egzystencja, literatura"
Michał P. Markowski - autor m.in.:
Notes Indyjski - okładka książki
Notes Indyjski Michał P. Markowski;
Nietzsche. Filozofia interpretacji - okładka książki
Nietzsche. Filozofia interpretacji Michał P. Markowski;
Kulturowa teoria literatury. Główne - okładka książki
Kulturowa teoria literatury. Główne pojęcia i... Michał P. Markowski, R. Nycz (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również: