pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Poniemieckie
Tytuł książki:

Poniemieckie

Autor książki:

Karolina Kuszyk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Czarne
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 464 s.
Wymiar: 120x190 mm
EAN: 9788380499416
ISBN: 978-83-8049-941-6
Data: 2019-11-13
30.57  44.90  14.33 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

"Poniemieckie" to błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk - sama "wychowana na poniemieckim" - tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia - z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. I zadaje pytania. Czym są dla nas poniemieckie rzeczy? Wdzięcznymi, lecz niewiele mówiącymi gadżetami w rodzaju obrazka z Aniołem Stróżem przeprowadzającym dzieci przez kładkę nad przepaścią? Obcymi śmieciami, na których rodzice i dziadkowie musieli się urządzać, bo nie mieli innego wyjścia? Jak bardzo dom poniemiecki musiał się napracować, żeby zasłużyć na miano polskiego? A co się stało z niemieckimi cmentarzami na ziemiach przyłączonych do Polski w 1945 roku?
Opowiadając o tym, jak biografie poniemieckich domów, rzeczy i cmentarzy splatały się z losami ich polskich spadkobierców od powojnia po współczesność, autorka zastanawia się także, czym jest dziś polskość i ile obcości potrafimy znieść w tym, co określamy mianem własnego.

Książka "Poniemieckie" - Karolina Kuszyk - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Czarne. Książka posiada 464 stron i została wydana w 2019 r. Cena 30.57 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Artysta i inne opowiadania - okładka książki

Artysta i inne opowiadania

Sławomir Mrożek
Nieswojość - okładka książki

Nieswojość

praca zbiorowa
Produkty podobne:
Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej - okładka książki

Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii

Berenika Lenard, Piotr Mikołajczak
Przed Adamem - okładka książki

Przed Adamem

Jack London
Kolekcjoner światów - okładka książki

Kolekcjoner światów

Ilija Trojanow
Poszukiwacze pereł - okładka książki

Poszukiwacze pereł

Tomasz Nowak OP