pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Poniemieckie

Autor książki:

Karolina Kuszyk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Czarne
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 464 s.
Wymiar: 120x190 mm
EAN: 9788380499416
ISBN: 978-83-8049-941-6
Data: 2019-11-13
28.85 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

"Poniemieckie" to błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk - sama "wychowana na poniemieckim" - tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia - z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. I zadaje pytania. Czym są dla nas poniemieckie rzeczy? Wdzięcznymi, lecz niewiele mówiącymi gadżetami w rodzaju obrazka z Aniołem Stróżem przeprowadzającym dzieci przez kładkę nad przepaścią? Obcymi śmieciami, na których rodzice i dziadkowie musieli się urządzać, bo nie mieli innego wyjścia? Jak bardzo dom poniemiecki musiał się napracować, żeby zasłużyć na miano polskiego? A co się stało z niemieckimi cmentarzami na ziemiach przyłączonych do Polski w 1945 roku?
Opowiadając o tym, jak biografie poniemieckich domów, rzeczy i cmentarzy splatały się z losami ich polskich spadkobierców od powojnia po współczesność, autorka zastanawia się także, czym jest dziś polskość i ile obcości potrafimy znieść w tym, co określamy mianem własnego.

Książka "Poniemieckie" - Karolina Kuszyk - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Czarne. Książka posiada 464 stron i została wydana w 2019 r. Cena 28.85 zł. Zapraszamy na zakupy!