pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Ponętna uległa akuratna. Ideał i wizerunek kobiety polskiej pierwszej...
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
książka:

Ponętna uległa akuratna. Ideał i wizerunek kobiety polskiej pierwszej połowy XIX wieku

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok wyd.: 2010
Oprawa: miękka
Ilość stron: 480 s.
EAN: 9788375874228
ISBN: 978-83-7587-422-8
Data: 2010-06-02
25.80 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Ponętna uległa akuratna. Ideał i wizerunek kobiety polskiej pierwszej połowy XIX wieku - Małgorzata Stawiak-Ososińska - opis książki:

W pierwszej połowie XIX wieku na rynku wydawniczym zaczęło pojawiać się coraz więcej pozycji mających charakter porad, dyrektyw, kierowanych do coraz szerszego kręgu odbiorców. Pozycje te miały najczęściej formę książkową, choć zdarzały się też broszurki czy nawet kilkustronicowe utwory wierszowane (...).
Zdecydowana większość poradników złożona była z rad i dyrektyw, w niektórych jednak były same zakazy i upomnienia. Na ich podstawie można wnioskować, jakie zachowania uznawane były za "nieobyczajne". Natomiast rady zawarte w tego typu piśmiennictwie były swego rodzaju odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie (...). Prawdopodobnie największym powodzeniem wśród młodych dziewcząt cieszyły się poradniki savoir-vivre u. W takich pozycjach zamieszczane były wszystkie możliwe porady dotyczące poprawnego zachowania się w towarzystwie. Każda młoda panienka chciała "zabłysnąć", być akceptowana, podobać się. Opanowanie zaś "sztuki podobania się" miało przynieść konkretne efekty - w przypadku młodych dziewcząt chodziło o zdobycie upragnionego, wymarzonego męża. Inne cele przyświecały kobietom dojrzałym, sięgającym po kodeksy obyczajowe. Mężatki szukały w nich rad, jak stworzyć szczęśliwą rodzinę, utrzymać miłość męża na wysokim poziomie, zapewnić sobie jego dozgonną wierność i troskliwość, odpowiednio wychować dzieci; gospodynie zaś - jak stworzyć idealne, dobrze funkcjonujące gospodarstwo domowe. Znaczna część poradników poświęcona była zagadnieniom związanym z troską o zdrowie, higienę ciała i zawierała wskazówki kosmetyczne oraz konkretne przepisy na poprawienie urody.
Książka składa się z pięciu rozdziałów. Rozdział pierwszy stanowi próbę ukazania życia kobiet w pierwszej połowy XIX wieku. W kolejnych czterech rozdziałach przedstawiono ideał kobiety pierwszej połowy XIX wieku. Rozdziały te powstały na podstawie poradników wydanych w języku polskim w latach 1800-1863. W książce zamieszczono dużo oryginalnych cytatów oddających klimat epoki.

Książka „Ponętna uległa akuratna. Ideał i wizerunek kobiety polskiej pierwszej połowy XIX wieku” - oprawa miękka - Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Impuls.

Książka posiada 480 stron i została wydana w 2010 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Ponętna uległa akuratna. Ideał i wizerunek kobiety polskiej pierwszej..."
Małgorzata Stawiak-Ososińska - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Polskie piwo. Biografia - okładka książki
Polskie piwo. Biografia Marcin J. Szymański
Produkty podobne:
Cztery sny - okładka książki
Cztery sny Ewa Małopolska