pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Polskie dziedzictwo Conrada

Autor książki:

Rafał Kopkowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 262 s.
Wymiar: 150x235 mm
EAN: 9788324226474
ISBN: 97883-242-2647-4
Data: 2014-11-05
Cena wydawcy: 38.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

„W moim razie homo duplex ma więcej niż jedno znaczenie”, pisał Conrad w jednym z listów do Kazimierza Waliszewskiego, starając się w tej zwięzłej formule doraźnie rozstrzygnąć problem swej narodowej przynależności. Zagadnienie polskości pisarza było zawsze i pozostaje nadal tematem wyjątkowo kontrowersyjnym, przez Kazimierza Wykę określanym mianem „śliskiej i zdradliwej góry, z której niejeden interpretator szpetnie się ośliznął”. Prezentowana książka wpisuje się w ramy tej wciąż aktualnej i ponawianej dyskusji nad kształtem polskiej tożsamości Josepha Conrada-Korzeniowskiego współdecydującym o europejskim wymiarze jego twórczości. „Polskie dziedzictwo Conrada” podejmuje kwestie polskiego zaplecza „autora-rodaka” w dwóch wymiarach: biograficznym i ideowym. Rekonstruując z zachowanych dokumentów i wspomnień preferowany przez pisarza styl życia, śledząc implikacje idei honoru w jego biografii, podejmując interpretację wyrażonych w dziele Conrada przekonań politycznych, wreszcie poddając badaniu część jego dorobku publicystycznego książka zmierza do odpowiedzi na pytanie o zakres wpływu polskiego dziedzictwa kulturowego i metody jego artystycznej transpozycji decydujące o specyfice dorobku autora „Lorda Jima”.

Rafał Kopkowski, ur. 1980. W latach 1999-2004 studiował na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2012 r. uzyskał doktorat w dziedzinie kulturoznawstwa. Publikował na łamach m.in.: „Przeglądu Humanistycznego”, „Ruchu Literackiego”, „Yearbook of Conrad Studies”, „Więzi”. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Conradowskiego.

Książka "Polskie dziedzictwo Conrada" - Rafał Kopkowski - oprawa miękka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 262 stron i została wydana w 2014 r.

Spis treści:

Wstęp

Część I

Rozdział 1. Krąg rodzinny Josepha Conrada-Korzeniowskiego
Rozdział 2. Conrad w kręgu tradycji szlacheckich

Część II
Rozdział 1. Stereotypy narodowe w twórczości Conrada
Rozdział 2. Publicystyka Conrada
Rozdział 3. Zachód w dziele Conrada
Rozdział 4. Polityczna działalność Conrada w sprawach polskich
Bibliografia