pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Podziemie antykomunistyczne w łomżyńskiem i grajewskiem (1944-1957)

Autor książki:

Sławomir Poleszak

Dane szczegółowe:
Wydawca: Volumen
Oprawa: twarda
Ilość stron: 461 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788372330758
ISBN: 83-7233-075-1
Data: 2006-01-10
Cena wydawcy: 49.99 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Pan doktor Sławomir Poleszak, który obdarzył nas już książką o bohaterze polskiego zbrojnego oporu na Podlasiu, majorze Janie Tabortowskim, ogłasza oto kolejną rozprawę. Rzecz o całym Inspektoracie Łomżyńskim AK-AKO-Wi N i o działających na tym ternie formacjach ruchu narodowego w latach 1945-1957, czyli: po wojnie. Jest to książka bardzo potrzebna, dziś własnie nabierająca szczególej aktualności.
Dlaczego? Po pierwsze - mówi o terytorium, na krórym wyjątkowo długo trwał opór, także zbrojny, wobec tej nowej okupacji, którą otrzymaliśmy jako "dar" w wyniku zwycięstwa koalicji, w której byliśmy od początku i której byliśmy - nie wykluczone - najpewniejszym ogniwem. O ziemii i o ludziach, którzy już raz przeżyli okupację sowiecką, więcej: inkorporowanie do ZSRR i którzy także wówczas stawili jej rozpaczliwy opór, do końca nie wyniszczony. 0 ziemi wycieńczonej potem ponadtrzyletnią okupacją niemiecką i ludziach, którym nie zabrakło siły, by po usunięciu z niej wroga o brunatnym obliczu stawić równie mocno opór innemu, równie nieludzkiemu systemowi.
Warto, czytając tę książkę, zastanowić się, co uczyniło taki opór możliwym, skąd ci ludzie brali dostatecznie dużo wiary i nadziei, a potem, gdy ta zgasła, nieustępliwego oporu, by trwać wbrew wszystkiemu i wszystkim.
I myślę tu nie tylko o tych zbrojnych, którzy jak Jan Tabortowski, nie odłożyli broni od 1939 do 1954 r., przez lat niemal piętnaście. Myślę także o tych cywilach, najczęściej ludziach bardzo prostych, którzy udzielali im wsparcia, którzy ich nie opuiścili. Obszerna praca dr. Sławomira Poleszaka, skoncentrowa-na na strukturach, obsadach personalnych i aktywności, przynosi możność snucia takiej refleksji, szukania odpowiedzi.
Jest się nad czym pochylić - z zadumą, smutkiem, współczuciem, ale także z zadziwieniem, ile siły jest w polskim rolniku, który żyjąc cicho i bez patosu, trwał przy tym, co uznawał za wartość, za prawdę, za własne, za konieczne, ponosząc dotkliwe straty.
Jest to książka prawdziwa. Mówi więc także o załamaniach, o zdradzie, o "wchodzeniu w konszachty z dziabłem", o tym, co będąc szerszym lub węższym marginesem - było marginesem bolesnym.

z przedmowy

Książka "Podziemie antykomunistyczne w łomżyńskiem i grajewskiem (1944-1957)" - Sławomir Poleszak - oprawa twarda - Wydawnictwo Volumen.