pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Pisma wybrane. Tom 1. Opowiadania. Tom 2. Dziennik pisany nocą. Tom 3. Eseje

Autor książki:

Gustaw Herling-Grudziński

Dane szczegółowe:
Wydawca: Czytelnik
Oprawa: miękka
Ilość stron: 471 s.
Wymiar: 125x195 mm
EAN: 9788307028057
ISBN: 83-07-02805-1
Data: 2005-03-17
Cena wydawcy: 78.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Pisma Wybrane 1: OPOWIADANIA

Treścią prawdziwego pisarstwa zawsze będzie jedno: los człowieka. Trzeba zauważyć, że los ludzki, jakim zajmuje się Herling, jest pod tym względem uprzywilejowany. Tragedia, główny surowiec życia i literatury, jest tu impregnowana zewnętrznym pięknem. To już nie są oślizgłe schody i bramy Sankt Petersburga, jak u Dostojewskiego, gdzie szamoczący się człowiek zostaje dodatkowo znikczemniony i wyjaskrawiony przez wepchnięcie w deprymujące otoczenie materialne. Tam ludzka istota jest ściśnięta, jak ścianami więzienia, następującą na nią szpetotą. Jakże inaczej u Herlinga: dysponuje pyszną przestrzenią i wielkim światłem, architekturą Italii. To nie pozostaje bez konsekwencji znaczeniowych, wynosi ludzkie problemy i uklasyczniaje. Aż czasem może się zdawać, że pisarz znajduje się o krok od fatalnej, bo kuszącej manipulacji: aby piękno mianować środkiem zadośćuczynienia tragedii i przerobić je w zagadnienie estetyczne. Ale nie. Ilekroć piszę o jego dziele, wciąż mam uczucie, że zawieszam to w pół zdania. Tym razem dokończę. Pisarz nie żywi złudzeń i nic, nawet kraj, w którym mieszka, nie przerobi go w estetę. Nie ma złudzeń, że literatura nie jest bedekerem, tylko penetracją i naświetlaniem dramatu, jaki bez przerwy wybucha między człowiekiem a światem. To brzmi zbyt grubo i patetycznie, i rzeczywiście - to tylko skorupa, pod którą pisarz przeprowadza delikatne zabiegi.

Z ESEJU ZBIGNIEWA FLOUCZAKA

Pisma Wybrane 2: DZIENNIK PISANY NOCĄ

Herling eseista i Herling nowelista, i również Herling autor Innego Świata usiłował restytuować w spojrzeniu na człowieka "inny, zagadkowy wymiar", ustawiając "wiedzę o losie ludzkim na kruchym pograniczu widzialnego i niewidzialnego, uchwytnego i nieuchwytnego". Podobnie czyni Herling autor dziennika. Zwielokrotnia jego płaszczyzny i plany, w nieplonnej, chciałoby się na końcu to stwierdzić, nadziei, że wydestyluje, wzorem La Toura i dawnych powieściopisarzy, "czystość nocnej refleksji o wszystkich naszych dziennych sprawach". I w zastawione sidła oksymoroniczne "dziennika pisanego nocą" pochwyci niepochwytne, uwieloznaczni jednoznacne, pogodzi żywych z umarłymi. Czyż na darmo miałby szukać Herling pomocy u osiemnastowiecznego jakoby mnicha Herlichera z jego dziełkiem O przyzywaniu umarłych

Żywym i zanurzonym po uszy w tumulcie epoki - politycznym, ideologicznym, obyczajowym, medialnym - poświęcił Grudziński dużo (niektórzy utrzymują, że aż za dużo) ostro zredagowanych stronic swego dziennika, chłoszczących poczynania, które na odprawę zasługiwały, napominających, krytycznych wobec osób, instytucji i środowisk.

ZE WSTĘPU TOMASZA BURKA

Pisma Wybrane 3: ESEJE

Eseje Herlinga, te opublikowane osobno i te z dziennikowych zapisów, uświadamiają, jak wysoką rangę autor Upiorów rewolucji nadaje pisarstwu. Intelektualistom, pisarzom, artystom, a przede wszyst- kim samemu sobie Grudziński stawia wysokie wymagania. Jednym z nich jest odważne strzeżenie wartości i człowieczeństwa. Tchórzostwo moralne jest dlań (podobnie jak i dla Bulhakowa) największym kalectwem, "najcięższym ziem", a potwierdzenie swoich przemyśleń znajdował w zmaganiach Orwella, Camusa, Pastemaka czy Sołżenicyna. Herling, na ogół tak powściągliwy w esejach, gdy pisał o tragicznych losach pisarzy ukraińskich, nie krył wzruszenia i podziwu. O autorze Doktora Żiwago Grudziński zanotował: "Żadne słowa nie oddadzą należycie podziwu dla tego pisarza, tak głęboko wiernego swoim przekonaniom i tak mężnie walczącego w całkowitym odosobnieniu o swoją prawdę". W zdaniu tym bez trudu można rozpoznać pisarskie credo Herlinga.

ZDZISŁAW KUDELSKI W STUDIACH O HENRYKU GRUDZIŃSKIM

Książka "Pisma wybrane. Tom 1. Opowiadania. Tom 2. Dziennik pisany nocą. Tom 3. Eseje" - Gustaw Herling-Grudziński - oprawa miękka - Wydawnictwo Czytelnik.

Spis treści:

Pisma Wybrane 1: OPOWIADANIA

Heriinga-Grudzińskiego profil z chimerą (Tomasz Burek}

Wieża
Pięta dell`Isola
Książę Niezłomny
Drugie Przyjście. Opowieść średniowieczna
Gasnący Antychryst
Gruzy
Cud
Święty Smok
Pożar w Kaplicy Sykstyńskiej A.D. 1998
Krótka spowiedź egzorcysty
Dżuma w Neapolu. Relacja o stanie wyjątkowym
Kieł Barabasza
Monolog o martwej mniszce
Cmentarz Południa, Opowiadanie otwarte
Portret wenecki
Błogosławiona, święta
Madrygał żałobny
Ofiarowanie. Opowieść biblijna
Zima w zaświatach. Opowieść londyńska

Pisma Wybrane 2: DZIENNIK PISANY NOCĄ

1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
Siena i okolice
1990
1991
Podróż do Polski, 8-31 maja 1991
1992
Nicola: profil włoskiego przyjaciela O wygnaniu
1993
1994
Druga podróż do Polski
Martwy Chrystus
1995
Pożegnanie przyjaciela Moskala
1996
1997
1998
1999

Indeks nazwisk
Pisma Wybrane 3: ESEJE

I

Odwaga cywilna
Wspomnienie o Karolu L. Konińskim
Słowo o przyjacielu
Nasz powrót z ZSRR
K.I.G. — poeta inteligenckich bezdroży
Ściana Płaczu
Realizm kierowany
U kresu nocy
Nekrofiliacje sanacyjne
Uczeń czarnoksięski
Klęska i bunt dworzanina
Wyjścia z milczenia
Dialog o Dowódcy (z Józefem Czapskim)
Twórcza silą

II

Dwie świętości (oraz Załącznik)
Pan Samuel Pepys
W oczach Conrada
Dwie glossy o Dostojewskim
Sąd Ostateczny. Camus i Kafka
Intryga i Miłość
Wenecja ocalona
Srebrna kulka
II Gattopardo

III

Siedem śmierci Maksyma Gorkiego
Zwycięstwo Borysa Pasternaka
Wielka książka
List Pasternaka
Realizm rosyjski
Godzina prawdy
Dialog o Sołżenicynie
Piętno. Ostatnie opowiadanie kołymskie

IV

Caravaggio: światło i cień
Rembrandt w miniaturze
vv Perły Vermeera
Ribera — Hiszpańczyk Partenopejski

Indeks nazwisk