pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Piórem i czynem. Kazimierz Warchałowski (1872-1943) - pionier osadnictwa...
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
książka:

Piórem i czynem. Kazimierz Warchałowski (1872-1943) - pionier osadnictwa polskiego w Brazylii i Peru

Dane szczegółowe:
Wydawca: Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego
Rok wyd.: 2013
Oprawa: twarda
Ilość stron: 469 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788379010059
ISBN: 978-83-7901-005-9
Data: 2013-09-24
56.40 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Piórem i czynem. Kazimierz Warchałowski (1872-1943) - pionier osadnictwa polskiego w Brazylii i Peru - Jerzy Mazurek - opis książki:

Jerzy Mazurek (ur. 1961) jest historykiem i mieszka w Warszawie. W 1988 roku uzyskał tytuł magistra bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, w 1991 - magistra historii, a w 2006 roku stopień doktora w zakresie nauk humanistycznych w zakresie historii. Obecnie jest wicedyrektorem Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. a także adiunktem w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w historii Brazylii oraz dziejach obecności polskiej w krajach Ameryki Łacińskiej. Swoje pasje związane z iberyjskim i iberoamerykańskim obszarem kulturowym, przede wszystkim zaś z jego polskimi kontekstami, realizuje w serii wydawniczej „Biblioteka Iberyjska", której jest wydawcą i redaktorem.

O książce z recenzji wydawniczej prof. dr hab. Romualda Turkowskiego:

„Jerzy Mazurek dokonał dogłębnej kwerendy źródłowej i skomponował wyrazisty portret Kazimierza Warchałowskiego - działacza próbującego realizować polskie marzenia kolonialne na gruncie latynoamerykańskim. Przedsięwzięcia i twórczość pisarska ideowego pioniera osadnictwa ukazane zostały na tle losów chłopów polskich, zmuszonych do opuszczenia kraju w poszukiwaniu chleba. Ludzie ci musieli wtopić się w nową rzeczywistość, a podtrzymywanie w nich pamięci o polskich korzeniach rzutowało negatywnie na nieuchronny i nieodzowny proces asymilacji. Biografia Warchałowskiego autorstwa Jerzego Mazurka znakomicie wpisuje się w polską historiografię polonijną i stanowić będzie inspirację do podjęcia podobnych badań odnośnie Polonii w innych rejonach świata."

O książce z recenzji wydawniczej prof. dr hab. Ryszarda Stemplowskiego:

„Dr Jerzy Mazurek, autor cenionych publikacji o wychodźstwie z historycznych ziem państwa polskiego do Ameryki Południowej i stosunku polskiego ruchu ludowego do tego zjawiska, daje nam tym razem biografię Kazimierza Warchałowskiego, Polaka z Kresów i aktywnego przedsiębiorcy-promotora polskiego osadnictwa rolnego w Brazylii i Peru. To dzieło oryginalne i pierwsza taka biografia w naszej literaturze. Książka oparta jest na imponującym zasobie źródeł archiwalnych, polskich i zagranicznych, na prasie i wyczerpującym zbiorze opracowań naukowych. Przypadająca na czterdzieści lat pierwszej połowy XX w., pełna sukcesów i porażek działalność Warchałowskiego osadzona została w społecznych, politycznych i gospodarczych kontekstach polskich, europejskich, latynoamerykańskich; w burzliwej epoce wojen i kryzysów światowego kapitalizmu. Ciekawa i wielowątkowa narracja czyni z tej książki lekturę nie tylko dla specjalistów. Ale to nie jest egzotyczna opowieść o przygodach w ciepłych krajach. Czytelnicy uzmysławiają sobie podobieństwa i różnice między nimi a pokoleniem tak niedawno jeszcze obecnym, dramatyczną różnicę między epokami, fundamentalną zmianę społeczną, dostrzegą rozmaitość losów polskich emigrantów w pokoleniach od naszych pradziadków do młodych Polaków dzisiaj, lepiej zrozumieją przemiany państwa polskiego."

Książka „Piórem i czynem. Kazimierz Warchałowski (1872-1943) - pionier osadnictwa polskiego w Brazylii i Peru” - oprawa twarda - Wydawnictwo Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

Książka posiada 469 stron i została wydana w 2013 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Piórem i czynem. Kazimierz Warchałowski (1872-1943) - pionier osadnictwa..."
Jerzy Mazurek - autor m.in.:
Rota - okładka książki
Rota Janusz Gmitruk, Jerzy Mazurek;
Komunikaty Polskiego Stronnictwa - okładka książki
Komunikaty Polskiego Stronnictwa Ludowego 1946-1947 Mieczysław Adamczyk, Janusz Gmitruk, Jerzy Mazurek;
Gawędy legionowe. 3 Dywizja Piechoty - okładka książki
Gawędy legionowe. 3 Dywizja Piechoty we Francji Janusz Gmitruk, Jerzy Mazurek;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
I poleciał w świat daleki... - okładka książki
I poleciał w świat daleki... Stanisław Warchałowski