pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Państwowotwórcza rola Polskiego Radia w II Rzeczypospolitej w świetle...
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
książka:

Państwowotwórcza rola Polskiego Radia w II Rzeczypospolitej w świetle pisma Radio / Antena

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 460 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788381380652
ISBN: 978-83-8138-065-2
Data: 2019-07-11
26.88  35.71  8.83 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Państwowotwórcza rola Polskiego Radia w II Rzeczypospolitej w świetle pisma Radio / Antena - Elżbieta Kaszuba - opis książki:

Elżbieta Kaszuba – historyk, pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się m.in. w problematyce kształtowania opinii publicznej, środków masowego przekazu oraz propagandy w systemach autorytarnych i totalitarnych. Reprezentatywne dla tego nurtu jej zainteresowań badawczych są monografie: "Między propagandą a rzeczywistością. Polska ludność Wrocławia 1945-1947" (1997) oraz "System propagandy obozu rządzącego w Polsce w latach 1926-1939" (2004).

Państwowotwórcza rola Polskiego Radia w II Rzeczypospolitej w świetle pisma „Radio”/„Antena” prezentuje problematykę, która nie była dotychczas przedmiotem odrębnych studiów monograficznych. Książka skupia uwagę na aktywności przedwojennego Polskiego Radia, która służyła kształtowaniu tożsamości,świadomości obywatelskiej i identyfikacji z państwem w specyficznych warunkach Polski odrodzonej po wielogeneracyjnej przerwie. Propagowane na falach eteru kanony tradycji i kultury (z takimi komponentami jak język, symbole narodowe, literatura, święta i rocznice historyczne), stosunek do niepodległości, instytucji państwa, ambitnych projektów modernizacyjnych czy też styczne występujące między treściami programu radiowego a sanacyjną ideologią państwowotwórczą to wiodące wątki monografii. Zasadniczy temat rozważań został osadzony w znamiennych dla epoki kontekstach – związanych z obszarami dezintegracji reaktywowanego państwa oraz polityką jego scalania prowadzoną w latach 1926-1939 w wymiarze systemowym przez piłsudczykowską formację rządzącą.

Elżbieta Kaszuba zajęła się w pracy działalnością Polskiego Radia o charakterze propaństwowym prowadzoną od momentu uzyskania koncesji na organizowanie w Polsce radia do powszechnego odbioru do wybuchu wojny i kresu funkcjonowania radia w warunkach niepodległego państwa. [...] Brak zachowanej dokumentacji wytworzonej przez instytucję Polskie Radio Autorka protezuje skrupulatną kwerendą w zbiorach czasopiśmienniczych. [...] rzetelnie i sumiennie opracowała temat ważki. Narracja jej pracy wciąga i zaciekawia, a co najistotniejsze – przynosi ciekawe ustalenia na temat kształtowania opinii społecznej poprzez program radiowy w drugiej połowie dwudziestolecia. [...]
Praca zaciekawi nie tylko medioznawców, ale i tych z historyków, którzy wykształcili w sobie umiejętność czytania między wierszami. Praca nie powinna pozostać „niezauważona” na rynku wydawniczym.

Z recenzji dr hab. Joanny Gierowskiej-Kałłaur, prof. IH PAN

Książka „Państwowotwórcza rola Polskiego Radia w II Rzeczypospolitej w świetle pisma Radio / Antena” - oprawa miękka - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka.

Książka posiada 460 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Państwowotwórcza rola Polskiego Radia w II Rzeczypospolitej w świetle..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Rok 1939. Od beztroski do tragedii - okładka książki
Rok 1939. Od beztroski do tragedii Jan Żaryn, Małgorzata Żaryn
Produkty podobne:
Na antenie polonijnego radia Rytm - okładka książki
Na antenie polonijnego radia Rytm w Nowym Jorku.... Danuta Piątkowska, Wiesława Piątkowska-Stepaniak
Język w mediach elektronicznych - okładka książki
Język w mediach elektronicznych Jerzy Podracki, Ewa Wolańska (red.)
Polskie Radio Lwów - okładka książki
Polskie Radio Lwów Czesław Halski