pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Pamiętniki Wojny Moskiewskiej

Autor książki:

Reinhold Heidenstein

Dane szczegółowe:
Wydawca: Książka i Wiedza
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 321 s.
Wymiar: 160x230 mm
EAN: 9788305136563
ISBN: 978-83-05-13656-3
Data: 2017-02-17
Cena wydawcy: 33.00 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
okładka książki - O sztuce wojny
O sztuce wojny 27.16 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Smoleńsk 1609-1611
Smoleńsk 1609-1611 23.56 zł pozycja dostępna!

Reinhold Heidenstein (1553-1620), sekretarz kancelarii królewskiej Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy, dyplomata, bliski współpracownik kanclerza Jana Zamoyskiego. Urodził się w osiadłej na Pomorzu rodzinie niemieckiej. Studiował na uniwersytetach w Królewcu, Wittenberdze i Padwie. Potem podróżował zgodnie z ówczesnym zwyczajem po krajach Europy Zachodniej. Gdy powrócił do Polski, jego zdolności docenił kanclerz Jan Zamoyski, który uczynił go sekretarzem królewskim. Reinhold Heidenstein brał także udział w misjach dyplomatycznych. Pod koniec życia zrezygnował ze służby publicznej i osiadł w swych dobrach na Pomorzu. Zmarł w rodzinnym majątku w Sulęczynie. Jego syn Jan (zm. 1673) był kasztelanem gdańskim.

Dzieło De bello Moscovito commentatońum libń sex (Pamiętniki wojny moskiewskiej w sześciu księgach) wydane zostało w 1584 r. w drukarni Łazarzowej w Krakowie. Opisuje ono trzy kampanie wojenne Stefana Batorego podjęte przeciwko Rosji na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XVI w. Ten wielki władca i wielki wódz otaczał się ludźmi utalentowanymi i nie chciał, aby jego czyny zaginęły w pomroce historii. Pragnął, aby jego dokonania wojenne miały swego piewcę, tak jak piewcą przewag bitewnych Achillesa był Homer, a Cezara on sam. Jan Zamoyski polecił właśnie Heidensteinowi spisać historię trzech wypraw przeciwko państwu moskiewskiemu. Stefan Batory był żywo zainteresowany tym dziełem i podobno sam wprowadzał poprawki. Pamiętniki cieszyły się wielką popularnością i miały kilka wydań, a ich autor uważany był za największego polskiego dziejopisa od czasów Jana Długosza. W 1894 r. ukazało się we Lwowie ich tłumaczenie na język polski (tłum. Jan Czubek). Niniejsze wydanie opiera się na tym przekładzie. Wprowadzono jedynie niewielkie uwspółcześnienia w zakresie języka.

Książka "Pamiętniki Wojny Moskiewskiej" - Reinhold Heidenstein - oprawa miękka - Wydawnictwo Książka i Wiedza. Książka posiada 321 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Narodowe siły zbrojne 1942-1947 - okładka książki

Narodowe siły zbrojne 1942-1947

Michał Gniadek-Zieliński
Deputaci Trybunału Głównego Wielkiego - okładka książki

Deputaci Trybunału Głównego Wielkiego Księstwa...

Henryk Lulewicz, Andrzej Rachuba (red.)
O sztuce wojny - okładka książki

O sztuce wojny

Niccolo Machiavelli
Ecclesia semper reformanda. Kryzysy - okładka książki

Ecclesia semper reformanda. Kryzysy i reformy...

bp Grzegorz Ryś, Tomasz Gałuszka OP, Tomasz Graff (red.)