pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Ojciec Pio. Bliski Bogu i ludziom - katalog wystawy

Dane szczegółowe:
Producent: Głos ojca Pio
Oprawa: miękka
Ilość stron: 48 s.
Data:2001-01-20
Cena wydawcy: 18.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Ojciec Pio bliski Bogu i ludziom - konkurs na dzieło sztuki plastycznej poświęcone osobie i życiu Ojca Pio z Pietrelciny 1 marca 2002 roku Redakcja dwumiesięcznika "Głos Ojca Pio" ogłosiła konkurs na dzieło sztuki plastycznej poświęcone osobie i życiu Ojca Pio z Pietrelciny.

W dniach od 20 września do 20 października 2002 roku, w piwnicach Instytutu Jana Pawła II w Krakowie miała miejsce pokonkursowa wystawa, zatytułowana Ojciec Pio bliski Bogu i ludziom. Zaprezentowano na niej wiele wyjątkowych dzieł, wypływających z autentycznego przeżycia religijnego, skupienia, modlitwy i olśnienia postacią świętego Stygmatyka.

Trudno dzisiaj o prawdziwą sztukę religijną - mówił na wernisażu przewodniczący jury, profesor Stanisław Rodziński - a na taką się tutaj natknęliśmy.

Konkurs na dzieło sztuki plastycznej poświęcone osobie i życiu Ojca Pio zorganizowała Redakcja dwumiesięcznika "Głos Ojca Pio" pod patronatem przełożonych polskich prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów: o. Piotra Stasińskiego z Warszawy i o. Jacka Waligóry z Krakowa.


W skład jury wchodziły następujące osoby: rektor ASP w Krakowie, prof. Stanisław Rodziński - przewodniczący jury, o. prowincjał Jacek Waligóra, o. dr hab. Józef Marecki, ks. prałat Andrzej Waksmański, artysta malarz Irena Maria Palka - komisarz wystawy, kustosz Łucja Skrond oraz artysta rzeźbiarz Maciej Zychowicz.

20 września 2002 roku w Instytucie Jana Pawła II przy ul. Kanoniczej 18 w Krakowie została otwarta pokonkursowa wystawa, zatytułowana Ojciec Pio - bliski Bogu i ludziom. Ogrom pracy w jej przygotowanie włożyły Irena Maria Palka oraz Łucja Skrond.

Podczas wernisażu ks. biskup Jan Szkodoń mówił, że Ojciec Pio jest znany przede wszystkim jako stygamtyk oraz jako człowiek, który czytał w ludzkim sumieniu. "To były dary szczególne, którymi wielbił Boga i służył ludziom" - mówił ks. biskup. Przypomniał, że wielu ludzi korzystało z posługi Ojca Pio nie tylko w konfesjonale. Po jego śmierci, a tym bardziej po beatyfikacji i kanonizacji, wielu wzywa Ojca Pio, który jest dany jako przykład modlitwy, pokory, posłuszeństwa, cierpliwego znoszenia krzyża i ofiarnego służenia drugiemu człowiekowi. "Ta wystawa świadczy o tym, jak Ojciec Pio jest nam, tutaj w Krakowie, bliski. Na pewno przyczyni się do tego, że Ojciec Pio będzie jeszcze bliższy" - podkreślił ks. biskup Szkodoń.


Zdaniem prof. Stanisława Rodzińskiego nadesłane na konkurs prace w większości wypływały z autentycznego przeżycia religijnego, modlitwy, skupienia, przejęcia, olśnienia postacią Ojca Pio, a także z lektur jemu poświęconych. "Dla mnie spotkanie z tymi pracami to była bardzo pouczająca i pasjonująca przygoda" - mówił prof. Stanisław Rodziński. "Tak trudno dzisiaj o prawdziwą sztukę religijną, a na taką się tutaj natknęliśmy" - dodał.

Nagrodzona w konkursie artystka Anna Burlikowska z Krakowa, powiedziała Redakcji: "Tworzenie wymaga wysiłku, ale ten wysiłek się opłaca. W trakcie tworzenia człowiek wiele otrzymuje. Nie zawsze jest to doceniane przez innych ludzi, ale wydaje mi się, że w efekcie pracy zawsze to widać."

Na konkurs, cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem, napłynęło wiele prac autorów profesjonalnych, amatorów i dzieci. W kategorii profesjonalistów wręczono trzy równorzędne nagrody:

za zestaw prac rzeźbiarsko-graficznych ("Przejście", "Bez tytułu" i "Znaki") Annie Burlikowskiej z Krakowa;



za obraz olejny "Orędownik" Zofii Rola-Wywioł z Olkusza;

za pastel suchy "Modlitwa Ojca Pio" Marcinowi Kołpanowiczowi z Krzeszowic

Wyróżnienia przyznano:
za medal dwustronny "Ojciec Pio" Józefowi Stasińskiemu z Poznania;
za obrazy olejne "Nasłuchując" i "Spojrzenie" Marii Dulembie z Krakowa;
za zestaw prac ceramicznych "Ojciec Pio" Małgorzacie Zabierowskiej-Pilch z Krakowa;
za obrazy olejne "Ojciec Pio" i "Ojciec Pio - zamyślenia" Joannie Gołaszewskiej z Orzechowa Starego;
za prace rzeźbiarskie "Ojciec Pio" i "Święty krąg" Wojciechowi Pondel z Czarnego Dunajca;
za obraz olejny "Ojciec Pio w czasie modlitwy" s. Wiesławie Błażejczyk, felicjance z Warszawy.

W kategorii amatorów również przyznano trzy równorzędne nagrody:
za obrazy olejne "Pokusa" i "Cierpienie z miłości" Markowi Żabie z Czechów;
za gwasz "Ojciec Pio" Edycie Wojteczek z Kałkowa-Godowa;
za gwasz "Ojciec Pio" Barbarze Klimas z Myszkowa oraz wyróżnienia:
za haft krzyżykowy "Ojciec Pio w moich oczach" Anecie Perzanowskiej z Mławy;
za pracę rzeźbiarską "Patron dobrej spowiedzi" Leszkowi Cieślikowi z Żywca;
za obraz olejny "Spotkanie z Bogiem - Miłością Miłosierną" br. Tomaszowi Skoniecznemu, paulinowi z Krakowa;
za pracę rzeźbiarską "Ojciec Pio w modlitwie" Renacie Cieżak z Lubnia.

W kategorii prac dziecięcych zostali wyróżnieni:
Iga Oszajca, Justyna Dąbek, Agnieszka Mielnik, Małgorzata Madejska z Biłgoraja; Sylwia Wiśniewska, Justyna Wojtanowicz z Golanki; Krzysztof Godocha z Konar; Małgorzata Bogusz, Jaś Dulemba, Józef Pochopień, Wiktor Wiater, Monika Wudyka, Dagna Zelek z Krakowa; Michał Buchnat, Paweł Pietruszka, Szymon Kościucha z Legnicy; Kinga Żydek z Łodzi; Beata Słomka z Mogilan; Izabela Sznajder, Katarzyna Mrożek, Magda Kuranda i Izabela Guzik z Nowego Targu; Miłosz Majcher z Polanowa; Karina Wiatr z Radomska; Tomasz i Olimpia Wasyłyk z Trzcianki.

Jury konkursu zaakceptowało decyzję redakcji "Głosu Ojca Pio" o wyróżnieniu dyplomem i medalem pracy "Szata Ojca Pio" Barbary Munzer z Warszawy.

Od Redakcji "Głosu Ojca Pio" osobom nagrodzonym i wyróżnionym wręczono pamiątkowe medale, zaprojektowane i wykonane przez Józefa Wąsacza z Krakowa.

Wokół Ojca Pio

Książka "Ojciec Pio. Bliski Bogu i ludziom - katalog wystawy" - oprawa miękka - Wydawnictwo Głos ojca Pio.