pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Odrodzenie miast

Autor książki:

Andrzej Majer

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 210 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788379692323
ISBN: 978-83-7969-232-3
Data: 2015-01-27
pozycja niedostępna

Opis książki:

Monografia napisana przez znakomitego znawcę problematyki miejskiej będzie niewątpliwie wydarzeniem w polskim środowisku naukowym zajmującym się szeroko rozumianymi naukami o mieście. Autor podejmuje w niej nadzwyczaj aktualną problematykę odrodzenia miast przemysłowych, lub inaczej możliwości wychodzenia przez nie z kryzysu wywołanego przekształceniami systemu kapitalistycznego, w jego nową postindustrialną fazę rozwoju.

W Odrodzeniu miast na podstawie olbrzymiej literatury przedmiotu Andrzej Majer daje opis i wyjaśnienie logiki funkcjonowania systemów miejskich, które wykorzystując endogenne i egzogenne czynniki stabilizacji i rozwoju ekonomicznego zaadaptowały się do nowych realiów ekonomicznych i społecznych. W dobrze uargumentowanym przekonaniu Autora monografii procesy syntetycznie nazywane "odrodzeniem miast" mają względnie uniwersalny charakter. Obserwować je można w różnych fazach zaawansowania we wszystkich rozwiniętych gospodarczo państwach, w tym również w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. I co zdaje się być szczególnie istotne, przełamanie stagnacji lub mocniej kryzysu jest możliwe nie tylko w największych miastach, ale również w miastach mniejszych. Autor precyzyjnie rozgranicza realne procesy zachodzące w strukturach funkcjonalnych i społecznych miasta od refleksji teoretycznej i badań empirycznych próbujących opisać i wyjaśnić obserwowane procesy poprzez odwołanie do ogólniejszych koncepcji teoretycznych. Dzięki temu praca jest zarazem dyskusją nad szansami rozwojowymi miast i jednocześnie nad kondycją współczesnych rozwiniętych społeczeństw oraz kierunkach zmian, jakie w ostatnich dekadach stały się ich udziałem.

Z recenzji prof. nadzw. dr. hab. Stanisława W. Kłopota
Uniwersytet Wrocławski

Książka "Odrodzenie miast" - Andrzej Majer - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. Książka posiada 210 stron i została wydana w 2014 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]