pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Notatki na marginesach. Księgi niepokoju spisanej przez Bernarda Soaresa,...
Tytuł książki:

Notatki na marginesach. Księgi niepokoju spisanej przez Bernarda Soaresa, pomocnika księgowego w Lizbonie

Autor książki:

Pio Kaliński

Dane szczegółowe:
Wydawca: Lokator
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 64 s.
Wymiar: 175x220 mm
EAN: 9788363056070
ISBN: 978-83-6305-607-0
Data: 2013-10-30
20.22  29.40  9.18 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Notatki na marginesach. Księgi niepokoju spisanej przez Bernarda Soaresa, pomocnika księgowego w Lizbonie - Pio Kaliński - opis książki:

Marginesy owych stronic - w tym wypadku konkretnych stronic zapisanych ręką Pessoi - Piotr Kaliński pokrywa linorytami, dając nam do zrozumienia, że pisać można także obrazem, a pojęcie notatki odnosi się nie tylko do słowa, ale też do form wizualnych. Przepisuje - podobnie jak kopiści - kawałki istniejącego tekstu i dodaje do nich coś w rodzaju iluminacji lub ilustracji. Ale z założenia powiela wyłącznie fragmenty, pojedyncze sentencje. Przypomina w tym nieco Borgesowskiego Pierre a Menarda, który z niemal trzech (przepisanych słowo w słowo) rozdziałów Cervantesowskiego Don Kichota tworzy własną powieść. Jak powiada Borges, Menard wzbogacił sztukę lektury o niezwykle inspirującą technikę zamierzonego anachronizmu i błędnej atrybucji, dzięki którym dawne teksty możemy czytać tak, jakby były nam współczesne, przenosić je w nowe konteksty, ożywiać je i poddawać się ich przemożnemu wpływowi.

To prawda, że bez dzieła Pessoi nie byłoby niniejszego notatnika, ale za sprawą wywrotowej praktyki celowego anachronizmu prawdziwe staje się również twierdzenie odwrotne: bez iluminacji Kalińskiego nad wieloma stronicami Pessoańskiej księgi zapadłby mrok. Czytając ją, skłonni jesteśmy przekładać słowa na obrazy.

Od dziś będą to obrazy stworzone przez PIO.

Grzegorz Jankowicz (ze wstępu do książki)

Książka „Notatki na marginesach. Księgi niepokoju spisanej przez Bernarda Soaresa, pomocnika księgowego w Lizbonie” - oprawa miękka - Wydawnictwo Lokator. Książka posiada 64 stron i została wydana w 2013 r. Cena 20.22 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Notatki na marginesach. Księgi niepokoju spisanej przez Bernarda Soaresa,..."
Pio Kaliński - autor m.in.:
Passionate Journey - okładka książki
Passionate Journey Pio Kaliński;
Notatki metafizyczne - okładka książki
Notatki metafizyczne Pio Kaliński;
Produkty podobne:
Rembrandt - okładka książki
Rembrandt Daniel Kiecol
Trajektorie obrazów. Strategie - okładka książki
Trajektorie obrazów. Strategie wizualne w sztuce... Ryszard W. Kluszczyński, Dagmara Rode (red.)