pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Niepojęta Trójco. Śpiewnik liturgiczny

Dane szczegółowe:
Wydawca: Dominikański Ośrodek Liturgiczny
Oprawa: twarda
Ilość stron: 359 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788390570785
ISBN: 83-905-707-8-5
Data: 2006-03-06
Cena wydawcy: 55.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Śpiewnik liturgiczny z zapisem nutowym. Powstał w duszpasterstwie dominikańskim w Krakowie. Zawiera współczesne kompozycje, śpiewy z Taize i współczesne opracowania pieśni tradycyjnych (renesansowych) Muzyka jest znaczącym przerwaniem ciszy. Muzyka sakralna z tej ciszy wyrasta i do niej prowadzi. Jest uczestniczeniem w wiecznym hymnie uwielbienia, który Aniołowie śpiewają przed Obliczem Boga.
Bóg stwarzając człowieka na Swój obraz i podobieństwo, dał mu jednocześnie niezwykły dar, zdolność dostrzegania i tworzenia piękna na chwałę Wszechmogącego. Muzyka jest w tym dziele szczególna, albowiem nie potrzebuje pośrednictwa rozumu, aby trafić wprost do serca. Człowiek uzyskał dar jedyny w swoim rodzaju, wyróżniający go spośród innych stworzeń, dar świadomego kształtowania dźwięków, które zestawione w pewnym porządku mogą wzruszać, mobilizować, skłaniać do refleksji, modlitwy, radości. Dzięki sztuce sakralnej, tajemnica Boga nie jest tylko intelektualnym przekazem, pozostającym w świecie czystej abstrakcji, lecz staje się bliska człowiekowi z krwi i kości, poruszając duszę i otwierając ją na obecność Ducha Świętego, który jest pieśnią miłości Ojca i Syna. Istota muzyki sakralnej związana jest bezpośrednio z Misterium Wcielenia, w którym niewidzialny Bóg stał się bliskim każdemu człowiekiem. Dlatego też każda prawdziwa muzyka sakralna odwołuje nas do prawdy o Wcieleniu Słowa, pozwala poprzez to, co widzialne, a raczej "słyszalne" dotknąć Nieogarnionego, staje się dźwiękową "ikoną" Boga w Trójcy Jedynego.
Św. Paweł zachęca chrześcijan: "napełniajcie się Duchem, przemawiając do siebie wzajemnie w psalmach i hymnach i pieśniach pełnych ducha, śpiewając i wysławiając Boga w waszych sercach" (Ef 5,19). Śpiew jest narzędziem komunikacji pomiędzy wierzącymi, umacniania wiary i apostolstwa. Otwiera serca na Obecność Ducha Świętego i wyraża miłość, jaką stworzenie winno swemu Stwórcy i Zbawicielowi. Każde pokolenie tworzy swój własny sposób uwielbienia Boga poprzez muzykę. Były już w historii próby przeniesienia języka muzyki rozrywkowej do liturgii, próby powrotu do tradycji renesansu, czy średniowiecza. Zapewne każda wspólnota będzie poszukiwała swojego własnego sposobu uwielbienia Boga poprzez śpiew i jest to zjawisko normalne.
Również nasza, dominikańska wspólnota podjęła i podejmuje stale takie poszukiwania. Śpiewnik, który oddajemy Wam do rąk, jest zapisem pewnego etapu tych poszukiwań. Łączy w sobie elementy różnych tradycji. Można w nim odnaleźć chorał gregoriański, śpiewy z Taizé, liturgii prawosławnej, czy wreszcie utwory Renesansu polskiego, a także współcześnie skomponowane. Zaletą tego śpiewnika jest to, że wszystkie utwory zostały sprawdzone w żywej tradycji wykonawczej konwentu Św. Trójcy w Krakowie. Nie powstały zatem "za biurkiem", lecz w sercu modlącej się wspólnoty. Są w miarę proste, dostosowane do możliwości każdej scholi. Mamy nadzieje, że ten śpiewnik spełni Wasze oczekiwania, aby znaleźć najbardziej szczery i piękny sposób wyrażenia swojej modlitwy i uwielbienia Boga w liturgii. Niech Bóg błogosławi wszystkim, którzy na Jego chwałę będą wykonywać tę muzykę.
Wstęp o. Jacka Gałuszki OP

Książka "Niepojęta Trójco. Śpiewnik liturgiczny" - oprawa twarda - Wydawnictwo Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]