pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Niechęć do szkoły. Jak pomóc dziecku, które opuszcza lekcje i wagaruje?

Dane szczegółowe:
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Rok wyd.: 2004
Oprawa: miękka
Ilość stron: 88 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788389574114
ISBN: 83-89574-11-X
Data: 2006-03-21
Cena wydawcy: 10.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Książka jest poradnikiem wyjaśniającym problem absencji szkolnej spowodowanej różnego rodzaju fobiami, niepowodzeniami, stresem oraz trudnymi sytuacjami w domu i w życiu młodego człowieka. Autorzy książki opracowali strategie interwencji i terapii wagarującej młodzieży oraz program grupy wsparcia dla zaniepokojonych rodziców, którzy chcą pomóc swoim dzieciom pokonać ten problem.
Każdy nauczyciel powinnien wiedzieć jak prawidłowo zareagować w przypadku systematycznego opuszczania obowiązkowych zajęć przez jego wychowanków. Autorzy podpowiadają, jak zbadać lęki u dzieci, podsuwają gotowe scenariusze skutecznego postępowania. Radzą, co mówić i robić, by zażegnać ten problem, dodać wagarowiczowi otuchy i odwagi, zrozumieć jego frustracje i wesprzeć emocjonalnie.

Fragment książki:

Częste nieobecności w szkole wpływają ujemnie na rozwój młodego człowieka, powodują konflikty w jego rodzinie, a także stanowią poważny problem dla pracowników szkoły, poradni zdrowia psychicznego i opieki społecznej. Niniejszy przewodnik powstał w oparciu o nasze doświadczenie w pracy klinicznej oraz wyniki badań prowadzonych przez klinikę zajmującą się problemem odmowy chodzenia do szkoły przy Centrum Medycznym w Monash. Zawarliśmy w nim krótki przegląd aktualnych działań prowadzonych na tym polu oraz opis procesów, metod postępowania i innych istotnych kwestii, które wyłaniają się w trakcie dokonywania praktycznej oceny sytuacji, a użytecznych pod względem klinicznym. Podajemy również przykłady zastosowania naszych strategii w życiu.
Cele

Pisząc ten przewodnik, stawialiśmy sobie następujące cele:
•Wprowadzenie rozróżnienia między sytuacją odmowy chodzenia do szkoły a innymi problemami związanymi z nieobecnością uczniów na lekcjach;
•Wspomaganie nauczycieli w opracowywaniu planu interwencji w wypadku odmowy uczestniczenia w zajęciach szkolnych;
•Dostarczenie przydatnych metod oceny sytuacji i radzenia sobie z odmową uczestniczenia w zajęciach szkolnych.

Założenia

Lektura tej książki umożliwi wam:

•rozróżnianie wielu problemów związanych z obecnością uczniów w szkole;
•umiejętną ocenę przyczyn oraz powodów trwałej nieobecności w szkole;
•wybór odpowiednich strategii postępowania w wypadkach odmowy chodzenia do szkoły;
•wybór odpowiednich strategii pracy z rodzicami uczniów, którzy nie chcą chodzić do szkoły;
•twórcze reagowanie na wyzwania związane z odmową chodzenia do szkoły (w środowisku szkolnym);
•zdobywanie informacji potrzebnych do wnikliwej oceny sytuacji odmowy chodzenia do szkoły oraz do rozwiązania problemu.

Rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów stanowi częste uzupełnienie terapii poznawczej, szczególnie kiedy dziecko lub nastolatek "utknął” w konkretnym miejscu i nie może uporać się z jakimś dylematem. Trening rozwiązywania problemów obejmuje naukę metody myślenia o problemie i rozwiązywania go. Podejście to zwykle składa się z następujących kroków:
- określanie, na czym polega problem;
- znajdowanie możliwych rozwiązań;
- ocena zysków i strat wynikających z zastosowania wszystkich możliwości;
- wybór i zastosowanie rozwiązania;
- ocena efektu.

Zachęcanie dzieci do zwiększania wysiłków lub osiągnięć może stanowić istotne wzmocnienie. Kiedy dziecko nauczy się techniki rozwiązywania problemów, może ją stosować w każdej trudnej sytuacji wynikłej w trakcie interwencji lub poza nią.
Jednym z problemów występujących często u dzieci odmawiających chodzenia do szkoły jest kwestia zmiany szkoły. Niektórzy młodzi ludzie są przekonani, że pomoże im to przezwyciężyć niechęć do chodzenia do szkoły. Przekonaliśmy się, że technika rozwiązywania problemów pomaga zachęcić dziecko do zastanawiania się nad możliwymi zyskami i stratami, jakie może przynieść taka zmiana.

Rozważywszy wszelkie korzyści i wady płynące ze zmiany szkoły, wiele dzieci postanawia wrócić do znajomego środowiska. Inni nadal chcą zmienić szkołę. Oczywiście dyskusja oraz decyzja w tej sprawie powinna uwzględniać opinię rodziców.

Książka "Niechęć do szkoły. Jak pomóc dziecku, które opuszcza lekcje i wagaruje?" - Stephanie Rollings, David Heyne - oprawa miękka - Wydawnictwo Gdańskie Psychologiczne. Książka posiada 88 stron i została wydana w 2004 r.