pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Nie tylko salon. Wspólnotowe formy życia literackiego

Dane szczegółowe:
Wydawca: DiG
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 116 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788328600027
ISBN: 978-83-2860-002-7
Data: 2017-02-17
23.20  29.00  5.8 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Wspólnotowe formy życia literackiego stanowią przeciwwagę zasadniczej samotności człowieka wobec tekstu, nieuchronnie wpisanej zarówno w akt pisania, jak i czytania. Uciekając od tego osamotnienia, czytelnik pragnie spotkania z autorem, improwizującym lub czytającym kuszące świeżością utwory, nim jeszcze ukażą się w druku. Autor zaś szuka potwierdzenia słuszności podjętych wyborów estetycznych w bezpośredniej reakcji kręgu słuchaczy.

Wspólne czytanie lub słuchanie literatury kusiło ludzi od czasów starożytnych, a perspektywa debaty tworzyła siłę dośrodkową niezliczonych grup, od późnoantycznych collegia poetarum i renesansowych akademii aż po kręgi literackie nowoczesności. Zjawiska tego rodzaju mają zasięg globalny; dotyczą więcej niż jednego kręgu kulturowego. Niegdyś literackie spotkania znajdowały zakotwiczenie w pałacach i patrycjuszowskich domostwach, później zyskały coraz bardziej mieszczański i demokratyczny wyraz w kulturze kawiarnianej. Wreszcie w dzisiejszych czasach zajęły przestrzeń wirtualną w postaci blogów i społecznościowych serwisów literackich. Za każdym razem chodzi jednak o to samo: o budowę rozumiejącej, na swój sposób intymnej wspólnotowości wokół literatury, która staje się czymś więcej niż tekst.

Książka "Nie tylko salon. Wspólnotowe formy życia literackiego" - Ewa Łukaszyk, Krystyna Wierzbicka-Trwoga (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo DiG. Książka posiada 116 stron i została wydana w 2017 r. Cena 23.20 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]