pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
My z Zetempe... Upadek i likwidacja Związku Młodzieży Polskiej (1955-1957)....
Książki »
Książki »
Książki »
Tytuł książki:

My z Zetempe... Upadek i likwidacja Związku Młodzieży Polskiej (1955-1957). Seria: Dokumenty do dziejów PRL. Zeszyt 17

Autor książki:

Marek Wierzbicki

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: ISP PAN
Oprawa: miękka
Ilość stron: 178 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788388490507
ISBN: 83-88490-50-8
Data: 2005-03-22
18.86 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

My z Zetempe... Upadek i likwidacja Związku Młodzieży Polskiej (1955-1957). Seria: Dokumenty do dziejów PRL. Zeszyt 17 - opis książki:

Rok 1948 przyniósł ugruntowanie absolutnej władzy komunistów. Legalna opozycja skupiona w Polskim Stronnictwie Ludowym znajdowała się w rozsypce, podobnie jak podziemie zbrojne. Zbliżał się moment likwidacji odrębności Polsklej Partii Socjalistycznej poprzez wymuszone zjednoczenie z Polską Partią Robotniczą. Zjednoczenie, a zarazem całkowite podporządkowanie komunistom ruchu ludowego było już tylko kwestią czasu. W czasie sierpniowego plenum Komitetu Centralnego PPR rozprawiono się z "odchyleniem prawicowo-nacjonalistycznym" Gomułki, a zarazem ogłoszono pierwsze poważne przymiarki do kolektywizacji rolnictwa oraz przyspieszonej przebudowy i rozbudowy przemysłu na obowiązującą wówczas w ZSRR modłę. Próba rozciągnięcia totalnej kontroli nad społeczeństwem nie ominęła także młodzleży. Władze komunistyczne podjęły decyzję o likwidacji pluralizmu w ruchu młodzleżowym i stworzeniu jednej organizacji młodzleżowej pod nazwą Związek Młodzieży Polskiej. Z jednej strony ZMP miał pełnić rolę "przewodniej siły" młodzleży, z drugiej zaś rolę "pierwszego pomocnika partii" w procesie budowy ustroju komunistycznego w Polsce. W ciągu kilku lat ZMP rozwinął się w organizację masową, która swoim działaniem objęła ok. 40% młodzieży na terenie całego kraju. Tym niemniej w okresie poważnego kryzysu społeczno-politycznego zwanego Polskim Październikiem 1956 roku ZMP rozpadł się niczym domek z kart. Powstaje zatem pytanie, dlaczego tak duża organizacja, ciesząca się poparciem władzy i dysponująca niemałymi środkami finansowo-organizacyjnymi, nie była w stanie przetrwać kryzysu społeczno-politycznego Odpowiedź na pytanie o przyczyny rozpadu i likwidacji ZMP będzle ^ównym celem prezentowanego zbioru dokumentów.

Książka "My z Zetempe... Upadek i likwidacja Związku Młodzieży Polskiej (1955-1957). Seria: Dokumenty do dziejów PRL. Zeszyt 17" - Marek Wierzbicki (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo ISP PAN. Cena 18.86 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]