pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
książka:

Morza Południowe

Dane szczegółowe:
Wydawca: Noir sur Blanc
Rok wyd.: 2004
Oprawa: miękka
Ilość stron: 196 s.
Wymiar: 145x235 mm
EAN: 9788373920606
ISBN: 83-7392-060-9
Data: 2007-04-25
Cena wydawcy: 31.00 złpozycja niedostępna

Morza Południowe - Manuel Vazquez Montalban - opis książki:

Barcelona, rok 1979. Znany biznesmen Stuart Pedrell zostaje zamordowany na dalekich peryferiach, podczas gdy cała jego rodzina i znajomi są przekonani, że od roku podróżuje on po wyspach Polinezji. Prywatny detektyw Pepe Carvalho ma zbadać okoliczności jego śmierci. Stopniowo dowiaduje się, co Pedrell robił przez ten rok, poznaje jego specyficzny charakter i obsesję na punkcie mórz południowych, które w tej powieści są symbolem doskonałego, wymarzonego, lecz nieosiągalnego życia. W trakcie śledztwa detektyw odbywa niezwykłą wyprawę - zapoznając się z życiem wszystkich warstw społecznych, od zamożnych elit po zapomniany świat ubogich przedmieść.
Mamy przed sobą obraz przedstawiający różnorakie postacie i środowiska, doskonały opis zbiorowych i osobistych konfliktów w ówczesnej Hiszpanii. Typowo kryminalna intryga jest tu przeplatana rozmowami z różnymi ludźmi, kształtującymi polityczny i socjologiczny wizerunek społeczeństwa. Język powieści jest ironiczno-satyryczny, chwilami gorzki, chwilami poetycki, tworzy niepowtarzalny klimat pełen humoru i melancholii. Manuel Vásquez Montalbán otrzymał za tę powieść w 1979 roku prestiżową nagrodę Premio Planeta.
Manuel Vázquez Montalbán, pisarz, poeta, dramaturg i publicysta polityczny. Urodził się w 1939 roku w Barcelonie, zmarł w roku 2003.
Był postacią niezwykle malowniczą w hiszpańskim środowisku literackim i dziennikarskim. Na co dzień zajmował się polityką, pisując do czołowych hiszpańskich gazet i periodyków, jednocześnie znany ze swej namiętności do dobrej kuchni, przez ponad 30 lat prowadził rubryki kulinarne na łamach różnych pism. Pisaniem książek - jak twierdził - zajmował się od święta, a jednak największą sławę przyniosła mu właśnie licząca już ponad 20 tomów seria powieści kryminalnych z postacią prywatnego detektywa Pepe Carvalha. Za książki z tego cyklu otrzymał wiele prestiżowych nagród literackich, m.in. w 1979 Premio Planeta za Los mares del Sur (Morza południowe, w przygotowaniu w naszej oficynie), Prix International de Littérature Policičre (1981, Paryż), Proyección Internacional miasta Barcelony za postać Pepe Carvalha (1997). Za całokształt twórczości przyznano mu w roku 2000 Premio Grinzane-Cavour.
Postać detektywa Carvalha, który towarzyszy czytelnikom całego świata już ponad 25 lat, autor obdarzył niekonwencjonalną osobowością, nadając mu wiele własnych cech: eks-komunista, były agent CIA, (podobnie jak sam autor), erudyta, do tego wielki smakosz i znawca sztuki kulinarnej. Wraz ze swoim bohaterem nie bez ironii i żartobliwego krytycyzmu, kreślił barwny, czasem nieco surrealistyczny obraz hiszpańskiego społeczeństwa w tak zwanym okresie przejściowym po upadku dyktatury generała Franco.
Z równie wielkim zamiłowaniem autor oddawał się twórczości publicystycznej, mając w dorobku liczne tomy esejów, jak Crónica sentimental de Espana (Sentymentalna kronika Hiszpanii, 1971) czy Crónica sentimental de la transición (Sentymentalna kronika przejścia, 1985), a także wiele cenionych i nagrodzonych książek o tematyce społeczno-politycznej, m.in.: Galindez (uhonorowana Premio Nacional de Literatura i Nagrodą Literatury Europejskiej), Autobiografia del general Franco (Autobiografia generałą Franco), El Balneario (nagroda krytyków niemieckich) czy El delantero centro fue aseseinado al atardecer (Środkowy napastnik zginie o zmierzchu, Nagroda Miasta Barcelony).
Twórczy temperament Montalbana najlepiej chyba charakteryzują słowa jego przyjaciela, słynnego peruwiańskiego pisarza Maria Vargasa Llosy, który mówiąc o Barcelonie jako ziemi książek i wydawców, stwierdził, że: (...) budzi ona nie tylko powołania literackie, lecz doprowadza je do niesłychanego stopnia płodności graniczącej z cudem. Może o tym świadczyć (...) literacko-dziennikarska produkcja Manuela Vazqueza Montalbana, w porównaniu z którą twórczość Balzaka czy Baroji wydaje się wręcz skromna. Przez te wszystkie lata spędzone w Barcelonie oprócz zaangażowania się po stronie Rewolucji, pisania wierszy, prowadzenia badań nad komunikacją, uaktualnianiem marksizmu i wymyślania kryminalnych intryg dla swego galisyjskiego detektywa Pepe Carvalha, Vázquez Montalbán napisał prawie wszystkie krytyki (no, powiedzmy: 99 procent) reżimu, którego dogorywająca dyktatura nie była w stanie już kontrolować. Używał tylu pseudonimów i posługiwał się tak różnymi stylami, by wywieść w pole cenzorów i komisarzy policji, a zawsze go rozszyfrowywałem, bo zdradzało go zjadliwe poczucie humoru i fakt, że we wszystkich tekstach atakował Kissingera" (z wypowiedzi dla "Notesu Wydawniczego" 5/1999).

Książka „Morza Południowe” - oprawa miękka - Wydawnictwo Noir sur Blanc.

Książka posiada 196 stron i została wydana w 2004 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Morza Południowe"
Manuel Vazquez Montalban - autor m.in.:
Zabiłem Kennedy ego - okładka książki
Zabiłem Kennedy ego Manuel Vazquez Montalban;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Kaliber 6,35 - okładka książki
Kaliber 6,35 Tadeusz Kostecki
Porażka Maigreta - okładka książki
Porażka Maigreta Georges Simenon
Maigret i zabójca - okładka książki
Maigret i zabójca Georges Simenon