pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Modernizm w architekturze Łodzi XX wieku
Książki »
Tytuł książki:

Modernizm w architekturze Łodzi XX wieku

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księży Młyn
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 228 s.
Wymiar: 205x290 mm
EAN: 9788377294406
ISBN: 978-83-7729-440-6
Data: 2018-12-11
40.66  59.90  19.24 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Modernizm w architekturze Łodzi XX wieku, autorstwa Błażeja Ciarkowskiego z Politechniki Łódzkiej i Krzysztofa Stefańskiego z Uniwersytetu Łódzkiego, jest pierwszym, nowatorskim opracowaniem ważnego dla dziejów miasta zagadnienia. W usystematyzowany, chronologiczny sposób prezentuje pojawienie się i rozwój w architekturze Łodzi modernizmu - nurtu, który odcisnął piętno na sztuce XX wieku, a szczególnie ważny był dla architektury.

Modernizm oznaczał zerwanie z formami historycznymi i przy wykorzystaniu nowych technologii: żelbetu, stali i szkła, wprowadzał estetykę prostych, kubicznych form i odejście od ornamentu. Był także swoistą rewolucją w budownictwie mieszkaniowym, mającą poprawić katastrofalną sytuację bytową niższych warstw ludności.

Publikacja podzielona jest na trzy części. Pierwsza opisuje początki łódzkiego modernizmu - pojawienie się secesji i nowych konstrukcji żelbetowych przed I wojną światową. Część druga ukazuje triumf modernizmu w latach międzywojennych, kiedy nowe formy zaczęły przekształcać architektoniczny obraz miasta. Część trzecia to modernizm czasów PRL-u, zwany też "socmodernizmem", który zmienił istotnie obraz miasta, zarówno w centrum, jak i na obrzeżach, w formie wielkich osiedli mieszkaniowych ("blokowisk"). Autorzy zwracają też uwagę na architektów związanych z tym nurtem, twórców o dużym i ważnym dorobku.

Książka przedstawia znaczenie modernizmu dla architektury Łodzi. Pozwala na zerwanie ze stereotypowym spojrzeniem na miasto przez pryzmat jedynie architektury XIX wieku: kamienic, fabryk i fabrykanckich rezydencji. Ukazuje inne oblicze Łodzi, która konsekwentnie w ciągu XX wieku zmieniała swój wizerunek.

Całość ilustrują liczne unikalne plany i zdjęcia.

Książka "Modernizm w architekturze Łodzi XX wieku" - Błażej Ciarkowski, Krzysztof Stefański - oprawa twarda - Wydawnictwo Księży Młyn. Książka posiada 228 stron i została wydana w 2018 r. Cena 40.66 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Błażej Ciarkowski, Krzysztof Stefański - autor m.in.:
Produkty podobne:
Archi-traf - okładka książki

Archi-traf

Wojciech Grabowski