pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Mitologia Północy a chrześcijaństwo. Funkcjonowanie wybranych elementów...
Książki »
Tytuł książki:

Mitologia Północy a chrześcijaństwo. Funkcjonowanie wybranych elementów przedchrześcijańskich mitów w średniowiecznej kulturze chrześcijańskiej w świetle źródeł skandynawskich i anglosaskich

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Avalon
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 368 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788377304327
ISBN: 978-83-7730-423-7
Data: 2020-09-25
31.19  42.00  10.81 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Mitologia Północy a chrześcijaństwo. Funkcjonowanie wybranych elementów przedchrześcijańskich mitów w średniowiecznej kulturze chrześcijańskiej w świetle źródeł skandynawskich i anglosaskich - Renata Leśniakiewicz-Drzymała - opis książki:

„Cóż ma Ingeld do Chrystusa ” Słowa te, wypowiedziane przed ponad dwunastoma wiekami przez anglosaskiego uczonego bł. Alkuina, nie bez racji posłużyły za motyw przewodni książki. Praca odnosi się w końcu do związków między chrześcijaństwem a pogaństwem w średniowiecznej Skandynawii. Poruszana w niej tematyka dotyka takich zagadnień, jak sztuka, literatura czy wreszcie mitologia, ze szczególnym uwzględnieniem motywu Sigurda z Sagi o Völsungach. Ukazywany tu proces przenikania pierwiastków dawnej religii i mitologii do chrześcijaństwa wyrażał się na różne sposoby, głównie jednak w sferach artystycznej i literackiej. Długie współistnienie obu kultur na dość ograniczonej przestrzeni musiało bowiem doprowadzić do swoistej syntezy. Czy adaptacja ta dokonywała się wyłącznie w wymiarze negatywnym, sprowadzając rodzimych bogów do roli i funkcji demonów Jak w takim razie tłumaczyć zdumiewający fenomen przedstawień opartych na motywach sag mitologicznych w dekoracji świątyń chrześcijańskich czy też fakt podniesienia jednej z mitycznych postaci do rangi anioła Na te i inne pytania książka daje satysfakcjonującą odpowiedź, oprowadzając Czytelnika po dawnych świątyniach, odczytując wraz z Nim runy z napisów na kamieniach, czy zagłębiając się w przekazach dawnych sag, poematów i żywotów świętych. Dr Renata Leśniakiewicz-Drzymała jest historykiem specjalizującym się w dziejach średniowiecznej Europy. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na szeroko pojętej kulturze wikingów i Anglo-Sasów, ze szczególnym uwzględnieniem relacji między dawnymi wierzeniami a chrześcijaństwem. Interesuje się także mitologią porównawczą, europejskim folklorem i twórczością J.R.R. Tolkiena. Przełożyła na język polski islandzkie średniowieczne źródła: Sagę o Völsungach, Opowieść o Norna-Geście oraz Opowieść o Sörlim. Obecnie wraz z zespołem polskich skandynawistów przygotowuje przekład Heimskringli Snorriego Sturlusona.

Książka „Mitologia Północy a chrześcijaństwo. Funkcjonowanie wybranych elementów przedchrześcijańskich mitów w średniowiecznej kulturze chrześcijańskiej w świetle źródeł skandynawskich i anglosaskich” - oprawa miękka - Wydawnictwo Avalon. Książka posiada 368 stron i została wydana w 2020 r. Cena 31.19 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Mitologia Północy a chrześcijaństwo. Funkcjonowanie wybranych elementów..."
Renata Leśniakiewicz-Drzymała - autor m.in.:
Opowieść o Sorlim albo Saga o Hedinie - okładka książki
Opowieść o Sorlim albo Saga o Hedinie i Hognim Renata Leśniakiewicz-Drzymała (tłum.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Traktat o sufizmie - okładka książki
Traktat o sufizmie Abu al-Qasim al-Qusayri
Produkty podobne:
Mitologia estońska i liwska - okładka książki
Mitologia estońska i liwska Tadeusz Zubiński
Cud w chrześcijaństwie - okładka książki
Cud w chrześcijaństwie ks. Marian Rusecki