pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Misja życia Praski polonista Marian Szyjkowski (1883-1952). a idea polsko-czeskiego zbliżenia na polu kultury

Autor książki:

Roman Baron

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Historii PAN
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 369 s.
Wymiar: 165x245 mm
EAN: 9788365880727
ISBN: 978-83-6588-072-7
Data: 2020-11-30
Cena wydawcy: 59.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Biografistyka zajmuje w badaniach historycznych miejsce odrębne. A przecież, jak słusznie stwierdził prof. Józef Chałasiński, "historię tworzą ludzie", a więc przyjrzenie się ich ludzkim losom oraz losom stworzonych przez nich dzieł poszerza niezmiernie naszą świadomość historyczną. Wprawdzie bohater pracy - Marian Szyjkowski - nie stał się twórcą historii sensu stricto, ani nie wpłynął na przebieg dziejów politycznych czy gospodarczych, ale już kulturalnych - jak najbardziej. A właśnie doktor Roman Baron profiluje ostatnimi laty swoje zainteresowania w kierunku niezmiernie interesującym, choć mało czy niedostatecznie dotąd przebadanym: w kierunku stosunków kulturalnych polsko-czeskich oraz ich skomplikowanych interakcji: zderzeń i związków. W tym też polu umieścił temat przygotowanej biografii, informującej o życiu i twórczości profesora Uniwersytetu Karola IV i zarazem twórcy pierwszej czeskiej, a przy tym pierwszej na świecie, zagranicznej polonistyki instytucjonalnej.

Z recenzji prof. dr hab. Krystyny Kardyni-Pelikánovej, Dr Sc.

Prof. Marian Szyjkowski (1883-1952) należy do najbardziej znanych polonistów, którzy propagowali kulturę polską za granicą. Z polskiego Lwowa, poprzez studia zagraniczne i pracę w Krakowie zaistniał jako rozpoznawalna postać historii literatury polskiej. W roku 1923 trafił na Uniwersytet Karola w Pradze jako polonista, otrzymując Katedrę Języka i Literatury Polskiej - tam wykładał i wiele publikował. Uprawiał - jak pisze Roman Baron - "historię i teorię literatury, problematykę interkulturowości, a nade wszystko problematykę odbioru twórcy w obcym środowisku kulturowym".

Z recenzji prof. dr. hab. Marka Kornata

Książka "Misja życia Praski polonista Marian Szyjkowski (1883-1952). a idea polsko-czeskiego zbliżenia na polu kultury" - Roman Baron - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Historii PAN. Książka posiada 369 stron i została wydana w 2019 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]