pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Metateksty i parateksty teatru i dramatu. Od antyku do współczesności
książka:

Metateksty i parateksty teatru i dramatu. Od antyku do współczesności

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 236 s.
EAN: 9788380886209
ISBN: 978-83-8088-620-9
Data: 2017-11-27
35.64  44.90  9.26 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Metateksty i parateksty teatru i dramatu. Od antyku do współczesności - opis książki:

W publikacji Czytelnik znajdzie rozważania na temat metatekstów i paratekstów dramaturgicznych, do których należą didaskalia, ilustracje, incipity, odsyłacze, posłowia, przedmowy, przypisy, tytuły, a także różnego rodzaju komentarze, recenzje, omówienia oraz streszczenia. Peryferie tekstu zmieniały się na przestrzeni wieków od epoki starożytnej do czasów współczesnych, co przekłada się na różnorodność ich form i treści. Cechy charakterystyczne i zadania metatekstów i paratekstów zależały od rodzaju tekstu głównego, epoki literackiej oraz dominujących w danej kulturze tendencji naukowych i teatralno-dramatycznych.

Praca w polskim obszarze badawczym jest poważnym osiągnięciem naukowym, ustalającym dla przyszłych badaczy nowe kierunki poszukiwań w aspekcie konkretnych dzieł dramatycznych i spektakli teatralnych. Nie widzę dla niej prac konkurencyjnych. Dotąd zajmowano się metatekstami i didaskaliami w sposób "niesystemowy", dość wycinkowy i w wąskim obszarze. Tymczasem prezentowana publikacja dokonuje usystematyzowania procesu badawczego oraz przedstawia wyniki badań szczegółowych na tle przemian historycznych, a także przemian gatunkowych w dramaturgii i teatrze od antyku do współczesności. Dlatego znajdzie ona szeroki krąg odbiorców: powinna zainteresować praktyków teatru, badaczy historii teatru i dramatu polskiego oraz obcego, teatrologów badających recepcję obcej dramaturgii w Polsce, jak również autorów dramatycznych.

z recenzji pro Wojciecha Kaczmarka

Książka „Metateksty i parateksty teatru i dramatu. Od antyku do współczesności” - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Książka posiada 236 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Metateksty i parateksty teatru i dramatu. Od antyku do współczesności"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Dylematy dramatu i teatru u progu - okładka książki
Dylematy dramatu i teatru u progu XXI wieku Anna Podstawka, Agnieszka Jarosz
Produkty podobne:
Metafory metatekstowe - okładka książki
Metafory metatekstowe Dorota Piekarczyk