pokaz koszyk
Szukaj:
autor tytuł  24h
książka:

Lwy wyzwolone

Dane szczegółowe:
Producent: Rosner i Wspólnicy
Oprawa: miękka
Data:2001-01-25
pozycja niedostępna

Lwy wyzwolone - opis wydawcy:

Lwy wyzwolone" - to dalszy ciąg głośnej autobiograficznej książki "Lwy mojego podwórka", wyróżnionej Nagrodą Varsavianistyczną im. Karola Małcużyńskiego, przyznaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Nagrodą Literacką im. Władysława Reymonta za książkę roku 2000, ufundowaną przez Związek Rzemiosła Polskiego, dyplomem honorowym Towarzystwa Miłośników Historii, wreszcie nominacją do Nagrody im. Józefa Mackiewicza.
W dniu zwycięstwa stałem w maju 1945 roku z kolegami na naszym placyku lekko zawiedziony i wypalony jak mój dom. Te honorowe salwy nad Wisłą i race zwycięstwa nie cieszyły. Były podejrzane i mocno spóźnione. Wytęskniona Polska z sierpnia 1944 i sprzed wojny też nie wracała. Na ulicach wciąż roiło się od tych sołdatów w brudnych pierożkach i zielonych rubaszkach wypuszczonych do kolan. Z workami na plecach, objuczeni trofiejnym szabrem wyglądali na chłopów z targu... Nie byli to ułani mego życia i szwoleżerowie gwardii. Czubaryki, jak mawiał Lewus. I z nich nasi żołnierze mieli brać wzór? Śmieszne. Choć skończyłem już dwanaście lat i tak jak Lewus wyrosłem z drewnianych karabinów, nigdy bym się w nich nie bawił. Niczym mi nie imponowali i nie porywali jak nasi powstańcy z koltem u boku, w panterkach ze zdobycznym hełmem na głowie.
Tak Jarosław Abramow-Newerly opisuje czas, gdy w gruzach legła jego szkoła i wiedza, a zamiast tramwajów i autobusów jeździły przez pontoniak furmanki: "Na Pragie do Targowy!" Niektórzy sąsiedzi z warszawskiego Żoliborza robią zawrotną karierę, inni są prześladowani. Poznajemy losy rodziców - matki aktorki i ojca, który, nim został znanym pisarzem Igorem Newerlym, budował Instytut Produkcji przy Dworcu Gdańskim. Autor opisuje przełomowy rok 1948, gdy wszystko podporządkowano jednej partii. Jego gimnazjum RTPD też stało się Liceum TPD1 - nową "jedenastolatką", której Autor był pierwszym maturzystą. Bohaterów narodowych zastąpiono wodzami Rewolucji. Stare piosenki zniknęły. Zaczęły się pieśni masowe i radzieckie. Kiedy Autor po maturze w 1951 roku wstąpił na studia, komunizm kwitł już na dobre. Wszędzie czyhał wróg, a jedynym obrońcą pokoju był Stalin. Wojna wisiała na włosku. W tej atmosferze Autor znalazł się na balu przodowników pracy, wprowadzony na lewo przez swego szkolnego kolegę, wówczas studenta chemii Zbigniewa Zapasiewicza. W Auli Politechniki Warszawskiej witał rok 1952 - nowy rok bitwy o "Pokój i Plan Sześcioletni", w którym oficjalnie grzebano Rzeczpospolitą Polską, powołując PRL. Ten bal tragiczny i śmieszny sięgnął szczytów groteski. W "Lwach mojego podwórka" Autor pokazał powszedni dzień okupacji widziany oczami dziecka, w "Lwach wyzwolonych" z podobną siłą nakreślił początki Polski Ludowej. To dojrzewanie wraz z nowym ustrojem, ocenianym z perspektywy trzepaka na podwórku, jest oryginalnym zabiegiem literackim i zarazem cennym dokumentem.
Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję!
Jarosław Abramow-Newerly - autor m.in.:
Lwy mojego podwórka - okładka książki
Lwy mojego podwórka Jarosław Abramow-Newerly;
W cieniu paryskiej kultury - okładka książki
W cieniu paryskiej kultury Jarosław Abramow-Newerly;
Pan Zdzich w Kanadzie - pudełko audiobooku
Pan Zdzich w Kanadzie Jarosław Abramow-Newerly;
Nawiało nam burzę - okładka książki
Nawiało nam burzę Jarosław Abramow-Newerly;
Młyn w piekarni (CD mp3) - okładka książki
Młyn w piekarni (CD mp3) Jarosław Abramow-Newerly;
Granica sokoła (CD-MP3) - okładka książki
Granica sokoła (CD-MP3) Jarosław Abramow-Newerly;
Wtorek, 26 Marca 2019 roku.