pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Luteranizm w kulturze Pierwszej Rzeczypospolitej. Tom 8
Tytuł książki:

Luteranizm w kulturze Pierwszej Rzeczypospolitej. Tom 8

Autor książki:

Katarzyna Meller

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Rok wyd.: 2017
Oprawa: twarda
Ilość stron: 394 s.
Wymiar: 148x210 mm
EAN: 9788323531364
ISBN: 978-83-2353-136-4
Data: 2017-11-27
48.37 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Autorzy rozpraw zawartych w tomie podejmują próbę rozpoznania i zrozumienia wartości, jakie wniósł i pobudził ewangelicyzm augsburski w kulturze Pierwszej Rzeczpospolitej. Studia nad wybranymi ideami i ideałami religijnymi, artystycznymi, pedagogicznymi, społecznymi, antropologicznymi i etycznymi powiązanymi z luteranizmem ukazują doktrynę religijną tej konfesji jako całościową koncepcję kulturową. Autorzy wskazują też na luterański komponent zróżnicowanego konfesyjnie kulturowego dorobku reformacji, na formowanie się i hierarchizację wartości konstytutywnych dla kultury polskiej oraz na dialog z europejską debatą o renesansowej christianitas.

Dwunastotomowa seria monografii "Kultura Pierwszej Rzeczypospolitej w dialogu z Europą. Hermeneutyka wartości" przedstawia dziedzictwo kulturowe XV-XVIII wieku jako integralną, lecz oryginalną część kultury europejskiej. Celem badawczym jest rozpoznanie dróg i form obustronnej transmisji wartości estetycznych, politycznych i religijnych oraz ukazanie w szerokim, multilateralnym kontekście porównawczym oryginalnej struktury aksjologicznej kultury polskiej epok dawnych. Teksty kultury są badane w perspektywie wewnętrznej jako zapisy aktów ukierunkowanych na rozumienie wartości, a w perspektywie zewnętrznej jako wypowiedzi włączające się w europejskie dyskusje literacko-estetyczne, polityczne, religijne. W intensywnym dialogu kultura Rzeczypospolitej przejawia nie tylko chłonność na nowe idee, lecz także kreatywność i dynamikę działania na obszarze Europy.

Książka "Luteranizm w kulturze Pierwszej Rzeczypospolitej. Tom 8" - Katarzyna Meller (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Książka posiada 394 stron i została wydana w 2017 r. Cena 48.37 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Katarzyna Meller (red.) - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Od liberatury do e-literatury - okładka książki
Od liberatury do e-literatury Eugeniusz Wilk, Monika Górska-Olesińska (red.)