pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
Księgarnia »
Książki »
»
Lokalny dialog obywatelski. Refleksje i doświadczenia
książka:

Lokalny dialog obywatelski. Refleksje i doświadczenia

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 266 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788323509158
ISBN: 978-83-235-0915-8
Data: 2012-03-28
Cena wydawcy: 27.00 złpozycja niedostępna

Lokalny dialog obywatelski. Refleksje i doświadczenia - Barbara Lewenstein - opis książki:

W książce, obok prezentacji stanu refleksji teoretycznej na temat dialogu obywatelskiego, skupiamy się przede wszystkim na jego praktyce, formach, w jakich mieszkańcy i ich instytucjonalne i nieinstytucjonalne reprezentacje komunikują się ze strukturami władzy i administracji lokalnej, oraz wynikającymi z tego wnioskami dla procesów kształtowania się nowych form demokracji uczestniczącej. Podejmujemy próbę poszukiwania odpowiedzi na główne pytanie, czy i w jakim stopniu obecne praktyki dialogu służą lokalnej demokracji, a także jakie występują instytucjonalne, świadomościowe, kulturowe bariery upowszechniania lokalnego dialogu obywatelskiego. Książka podsumowuje sesję warsztatową "Dialog obywatelski na poziomie lokalnym", która miała miejsce podczas XIV Zjazdu Socjologicznego w Krakowie odbywającego się pod hasłem "Co się dzieje ze społeczeństwem", organizowanego przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne oraz Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w dniach 8-11 września 2010 r.

Ze Wstępu Barbary Lewenstein
Podstawowe dwie tezy, jakie prezentuje książka, to: słabość socjologicznej teorii instytucji dialogu obywatelskiego oraz niedojrzałość polskiej demokracji uczestniczącej. Część artykułów (zwłaszcza w części pierwszej) koncentruje się na interesującej i kompetentnej dyskusji wokół tej pierwszej tezy (toczonej także w perspektywie europejskiej); zdecydowana większość artykułów empirycznych (odnoszących się do konkretnych badań instytucji partycypacyjnych w Polsce) dowodzi słabości badanych instytucji polskiego dialogu obywatelskiego. Motyw barier, ograniczeń, pozorowania, obciążeń kulturowych, sztuczności czy fasadowości dialogu dominuje, ale - co jest istotną cechą tej publikacji i wyróżnia ją na tle wielu prac dotyczących pokrewnej problematyki - nie przeradza się w czarnowidztwo ani obezwładniające malkontenctwo; stanowi raczej punkt wyjścia do analiz konstruktywnych, poszukujących dróg wyjścia z kryzysu demokracji, możliwych kierunków reform, przełamania barier i niekorzystnych uwarunkowań i - wreszcie - naprawy instytucji obywatelskiego dialogu i komunikacji. Tego rodzaju interesujących poszukiwań teoretyczno-poznawczych i propozycji reform instytucji DO w poszczególnych artykułach tomu i w podsumowaniach znajdujemy bardzo wiele.

Z recenzji prof. Piotra Glińskiego

Książka „Lokalny dialog obywatelski. Refleksje i doświadczenia” - oprawa miękka - Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Książka posiada 266 stron i została wydana w 2011 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Lokalny dialog obywatelski. Refleksje i doświadczenia"
Kupujący tę pozycję zamówili również: